Cilt Kanseri Nedir?

yorumsuz
342 okunma
Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan veya güneş ışığına fazlasıyla maruz kalmış kişilerde rastlanılan bir kanser türüdür. Cilt dokularından kaynaklanan bu kanserin birden fazla türü mevcuttur. Cilt kanserinin görülme oranı yaşı ilerlemiş kişilerde çok daha fazladır. Bu yazımızda ” Cilt kanseri nedircilt kanserinde risk faktörleri nelerdircilt kanserinden nasıl korunulur? ” gibi soruların cevabını vereceğiz:

Cilt kanseri nedir?

Cilt kanseri, cildin dış veya iç tabakalarında yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz olarak büyümesi yani çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser türüdür. Kanser vakalarının yaklaşık olarak yüzde ellisi cilt kanseri vakalarıdır. Ancak bu kadar fazla rastlanılmasına rağmen çoğunlukla ölümcül değildir.

Bu konu üzerine yapılan bir araştırmaya göre ABD’de melanom tipi cilt kanseri dışındaki vakalarda her yıl 1000-2000 kişi ölmektedir. Ölen hastaların yaş oranına bakıldığında hepsinin çok yaşlı olduğu ve kanser için yeterli tedaviyi görmemiş oldukları görülmektedir.

Cilt kanseri riskini artıran faktörler nelerdir?

Cildin en dış tabakası olan epidermiste üç tip hücre bulunmaktadır: Yassı hücreler, bazal hücreler ve melanositler. Erkeklerde bazal hücreli cilt kanseri tipine iki kat, yassı hücreli kanser tipine ise üç kat daha fazla rastlanılmaktadır. Yassı veya bazal hücrelerde kanser riskini artıran faktörler şunlardır:
* Aşırı güneş ışığına maruz kalmak

* Yapay bronzlaşma

* Sarışın olmak

* Göz renginin mavi veya yeşil olması

* Çilli olmak

* Ciltte yara veya yanık izi olması

* Tekrarlayan cilt enfeksiyonları veya cilt ülserleri

* Aktinik keratozis

* Arsenik, böcek ilacı yapımında kullanılan ağır metaller, bazı yağlar, kömür, parafin, katran vb. kimyasal maruziyetleri

* Radyoterapi almış olunması

* Herhangi bir nedenle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanıyor olmak

* Sigara içmek

* HPV yani insan papilloma virüsü denilen genital bölge veya anüste çıkan siğiller

* Daha önce bir kez cilt kanseri vakası geçirmiş olmak

* Sedef hastalığı için kullanılan birtakım ilaçlar alınması

* PUVA(ultraviyole ışın tedavisi) alınması

* Kseroderma pigmentozum: Çok az kişide rastlanılan bu cilt hastalığını cildin güneşin verdiği zararı onarabilme yeteneğini azaltır. Bu sebeple bu hastalığa yakalananlar henüz çocukluk evresinde bile kansere yakalanabilirler.

Melanosit diye bahsettiğimiz hücreler ise, cilde renk veren melanin pigmentini üretmekten sorumludur. Eğer cilt fazlasıyla güneş ışığına maruz kalırsa melanin pigmenti üretimi artar ve cildin rengi koyulaşır. Bu durum melanom dışı cilt kanseri riskini artırır.

Cilt kanserinden nasıl korunulur?

Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu güneş ışınlarının direkt cilde temasından kaçınmak, yapay bronzlaşmadan ve yukarıda sayılan kimyasallardan uzak durmaktır. Ayrıca cildinde çok fazla veya yeni türemiş benler bulunanların bunları kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda ” Cilt kanseri nedircilt kanseri riskini artıran faktörler nelerdir ve cilt kanserinden nasıl korunulur?” sorularının cevaplarını verdik. Sonuç olarak; cilt kanseri çoğu zaman ölümcül olmasa da bunun nedeni ciltte erken belirti vermesidir. Kişiye düşen ise bu belirtileri önemseyerek tedaviye geç kalmamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın