Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

yorumsuz
288 okunma
Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kanseri son derece yaygın bir şekilde görülen ve geç tanı konulduğunda hayati risk içeren bir hastalıktır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de tedavi konusunu hangi aşamada anlaşıldığı belirlemektedir. Cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları incelendiğinde karşımıza şu seçenekler çıkmaktadır:

Cilt Kanserinde Cerrahi Yöntem

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun ilk yanıtı cerrahi yöntemdir. Genellikle başka dokuları etkilemeyen vakalarda cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Temel olarak uygulanan cerrahi yöntemler şu şekildedir:

Mohs Mikroskopik Yöntem: Bu yöntemde tümörlü kısım ince tabakalar halinde çıkarılmaktadır. İşlem sonrasında kanserli hücre kalıp kalmadığı mikroskop altında incelenmektedir. Bu yöntem özellikle yüz bölgesinde tercih edilmektedir.

Lazer Cerrahi Yöntemi: Lazerli yöntem son yıllarda ameliyat konusunda sıklıkla kullanılmaktadır. Cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında lazer cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemle ülserli kısım lazerle yakılarak yok edilmektedir.

Kryocerrahi Yöntem: Cilt kanseri konusunda uygulanan tedavi yöntemleri arasında kryocerrahi bulunmaktadır. Bu yöntemle bir metal plaka donma derecesine kadar soğutularak anormal kısma uygulanır. Erken evre cilt kanserlerinde bu yöntem sıklıkla uygulanmaktadır.

Küretaj Yöntemi: Küret adı verilen keskin ve kaşığa benzeyen bir aletle tümörlü olan cilt yüzeyi kesilmektedir. Bu sırada kanama elektrotlarla durdurulmaktadır.

Cilt Kanserinde Kemoterapi Yöntemi

Kemoterapi, kanser türlerinin genelinde ilerleyen evrelerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde kanserli hücrelerin yok edilmesi için ilaçlar kullanılmaktadır. Kemoterapi etkili olan losyon ve kremler yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem uygulanmayan vakalarda kemoterapi yöntemi uygulanmaktadır.

Cilt Kanserinde Radyoterapi Yöntemi

Kanser türlerinde radyoterapi yöntemi ilerleyen evrelerde tercih edilmektedir. Cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında radyoterapi yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemde yüksek enerjili X ışınları kullanılarak kanserli alan bölgesel olarak tedavi edilmektedir.

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları bu şekildedir. Tedavinin ardından yapılan uyarılara dikkat edilmelidir. Güneş ışınına maruz kalmamak ve önerilen ilaçları kullanmak gerekmektedir. Tedavi sonrasında her üç ayda bir kontrol yapılması gerekmektedir. Kanserli hücrelerin tekrarlama eğiliminde olduğu unutulmamalı ve son derece dikkatli davranılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın