Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
362 okunma
Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser hastalığı genellikle sinsi bir şekilde ilerlemekte ve aşırı belirti göstermemektedir. Cilt kanserinde ise dikkatli bir şekilde takip edilmesi durumunda belirtiler erken dönemde anlaşılabilmektedir. Cilt kanseri belirtileri konusunda farklı türlerin farklı belirtileri bulunmaktadır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri

Bazal hücreli cilt kanseri konusunda ilk belirti soluk kırmızı renkte kabartılar görülmesidir. Bazal hücreli cilt kanseri belirtileri arasında güneşe maruz kalınan bölgede bu kabartıların artış göstermesi yer almaktadır. Bununla birlikte kabartılar ülser haline gelmekte ve iyileşme göstermemektedir. Bu tarz kabartılarda doğrudan en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Melanom Belirtileri

Melanom, cilt kanseri türleri arasında yaygın görülenlerden biridir. Melanom cilt kanseri belirtileriincelendiğinde cilt yüzeyinde oluşan lekeler ya da mevcut lekelerin rengi ve büyüklüğünün değişmesi yer almaktadır. Cildin güneş ışığına maruz kalmayan bölümlerinde dahi görülebilen bu sorunda lekeler daha çok kubbe şeklindedir. Bir süre sonra bu lekelerde kuruma ve kanama görülmektedir. Genellikle pembe renkte olan bu lekeler kırmızı ya da nadiren de olsa siyah renkte olabilmektedir. Renkli gözlü ve açık tenli kişilerin bu kanser türüne yakalanma oranı daha yüksektir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt üzerinde bulunan ve son derece kolay bir şekilde kanayan yaralar skuamoz hücreli cilt kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu lekeler sertleşmiş ve kırmızı renktedir. Daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görülen bu lekeler önlem alınmadığı takdirde kansere dönüşmekte ve bu durum da hayatı tehdit etmektedir.

Benlerin Kansere Dönüşmesi

İnsan vücudunun birçok bölgesinde ben adı verilen lekeler bulunabilmektedir. Benlerin renginin değişik tonlara dönüşmesi ya da kaşınması cilt kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle benlerin üzerinde kabuklanma görülmesi de son derece önemli bir belirti olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca, benlerde kıllanma artışı varsa da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Cilt kanseri belirtileri arasında yer alan maddelerin herhangi birinden şüphelenenler mutlaka doktora başvurmalı ve ciltten alınan dokuda patolojik inceleme yapılmalıdır. Ancak bu şekilde kesin tanı konmakta ve hastaya yönelik en uygun tedavi yöntemi belirlenerek hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın