Cilt Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
277 okunma
Cilt Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalıkları çok çeşitli olmak ile birlikte cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. Özellikle güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde daha çok görülebilmektedir. Tıbbi yöntemler ile yada alternatif tıp yöntemleri ile çözüme ulaşılabilen bu cilt sorunlarının bazılarının sebebi hala bilinmemektedir. Cilt sorunlarının bazıları mantarlardan bazıları ise enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Yine de bu tip sağlık sorunlarının çaresi daha çok bitkisel yöntemlerde saklıdır. Özellikle ergenlik döneminde ve kadınlardaki hormonal değişimlerin olduğu dönemlerde sıklıkla görülebilirken, farklı hastalıkların sebebi olarak da ortaya çıkabilir.

  Cilt hastalıkları, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Çok çeşitli olan bu sağlık sorunları çocuklarda bile görülebilir. Derinin üzerinde kabarcıklar, kızarıklıklar ve derinin pul pul dökülmesi gibi belirtileri olabilir. Bazı cilt sorunları kaşıntıya sebep olur ve derinin sürekli kaşınmasına bağlı olarak aşınma meydana gelir. Bu da ciltte yaralara ve yaraların yayılmasına neden olur. Cilt sorunlarına birkaç örnek vermek gerekir ise;

 • Uçuk
 • Çıban
 • Egzama
 • Siğil
 • Mantar
 • Gül hastalığı
 • Sedef hastalığı
 • Ürtiker
 • Kepek yada saç mantarı ( Bu iki rahatsızlıkta saç değil saç derisinde oluşan sağlık sorunlarıdır.) denilebilir.

En sık görülen cilt hastalığı egzamadır. Çocuklarda görülebilir ve nem açısından eksik olan deride oluşur. Direk güneş ışığına maruz kalan bölgelerde yayılma gösterir ve deride döküntülere neden olur. Bitkisel yöntemler ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulmak mümkündür.
Sıkça rastlanan bir diğer cilt sorunuda uçuktur. Genellikle dudak çevresinde görülür ve vücudun herhangi  bir duyguya ani tepki vermesi sonucu oluşur. Uçuk çıkan bölgedeki lenf bezlerinde iltihaplanma olmuş demektir.

Yetişkinlerde ve daha çok bayanlarda görülen bir diğer cilt sorunu ise saç mantarı problemidir. Tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Fakat stresin tetiklediği bir sorundur. Kafa derisinde yoğun kaşıntılara ve kaşınmaya bağlı olarak mantar oluşumuna neden olur. Kaşınan bölgelerde sıvı madde açığa çıkar ve yayılır. Bu madde kısa süre içerisinde mantara dönüşür ve kabuklanma şeklinde saç derisinde dökülme yapar. Gün içinde bile kendini tekrar eden bir cilt sorunudur.

Diğer adı ile “Kurdeşen” olarak bilinen ürtiker ise deride kızarmalara ve kabarmalara yol açar. Vücudun hemen her bölgesinde oluşabilir. Dağınık bir halde yayılabileceği gibi tek bir bölgede fakat büyük bir boyutta da karşımıza çıkabilir. Kaşıntıya sebep olur.

Sedef hastalığı ise cilt hastalıkları arasında en çok önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Kalıcı olabilmektedir ve ciltte beyazlamalara, dökülmelere neden olur. Vücuda yayılabilen bir sorun olduğundan önlemlerinin en erken zamanda alınması gerekmektedir.

Cilt Hastalıklarının Tedavisi

 • Egzama için en çok bilinen ve kullanılan bitki duttur. 3 bu bardağı kaynayan suya kurutulmuş 1 avuç dut atın ve kısık ateşte kaynatmaya devam edin. 5 dk kaynadıktan sonra ılımaya bırakın. Ilık olduğu vaziyette, eğer egzama ellerinizde ise bu suya sokup 10 dk bekletin. Rahatlamayı anında hissedeceksiniz. Her gün düzenli olarak tekrarlanabilecek bir uygulamadır.
 • Sedef hastalığı için şifa kaynağı olan birki ise kırmızı pancardır. 1 gece önceden pancarı sirkeli suda bekletip, ertesi gün kaynatıyoruz. Elde ettiğimiz suyu kavanoza koyuyoruz ve her gün aç karına içiyoruz. 15 gün sonunda cildinizdeki sedefli bölgelerdeki değişimi görebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın