Cilt Hastalıkları Tedavisi

yorumsuz
264 okunma
Cilt Hastalıkları Tedavisi

Cilt hastalıkları çok çeşitli olmak ile birlikte yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan meydana gelir. Çok çeşitli cilt hastalıkları bulunduğundan hemen her kişinin başına muhakkak bir tanesi gelmektedir. Güneş yanıklarına bağlı olarak oluşlabilen cilt sorunlarının dışında virüs, mantar ve bakterilere bağlı olan ve bulaşıcı olabilen cilt hastalıkları da mevcuttur. Pek çoğunun tedavisi bulunmasına rağmen bazılarının neden oluştuğu halen bilinmemektedir.

Cilt hastalıkları dermotolojik hastalıklardır ve uzmanlar tarafından yapılan tetkikler sonucu tedavi edilmelidir. Aksi halde küçük bir deri kaşıntısı veya sivilce olarak başlangıç gösteren bir cilt problemi cilt kanserine dönüşebilmektedir.

Dermatolojik hastalıklar nelerdir?

Her türlü dış etkene bağlı cilt hastalıkları olmasına karşın genetik yatkınlıktan dolayı da oluşan hastalıklar vardır. Vrüse bağlı cilt hastalıkları tedavisi uzun süre gerektiren hastalıklardır. Örneğin:

  • Varisella ( halk arasında su çiçeği olarak bilinmektedir)
  • Herpes ( siğil yada uçuk)
  • Zona Zoster
  • Molleskum Kontagiiyozum

Bu hastalıklar virüse bağlı meydana gelir ve bu tür cilt hastalıkları tedavisi daha çok dermotologlar tarafından yapılır.

Sıklıkla görülen cilt hastalıkları nelerdir?

  • Akne
  • Egzama
  • Behçet hastalığı
  • Gül hastalığı
  • Cilt kanseri
  • Mantara bağlı döküntülü hastalıklar

Cilt Hastalıkları Tedavisi

Akne: Yüzün genellikle T bölgesinde meydana gelir ve iltihaplı bir yapısı vardır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan 2 çeşidi bulunur. Bunlar infantil akne ve akne farda olarak bilinir. Tedavisinde salisilik asit yada benzol paraksit içerikli üürünler kullanılır. Bunlar daha çok cildin yağ toplamasını ve akne oluşumunu engelleyen ürünlerdir. Akne tedavisinde sabundan da faydalanır. Çünkü temiz bir cilt üzerinde akne oluşumu zordur. Cildi yağdan arındırmak ve düzenli olarak  su ve sabun ile yıkmak gerekir.

Egzama: Kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik ile ortaya çıkan egzama, yaygın bir cilt hastalığıdır. Kaşımamak gerekir ve uçuk bulunan kişilerden uzak durulmalıdır. Sebebi ise egzama uçuk ve benzeri hastalıkları meyana getiren virüsleri çok çabuk algılar ve bu virüsler kolaylıkla vücuda yerleşir. Egzama tedavisinde çinko bileşimi içeren yada kortizonlu merhemler kullanılır. Ayrıca egzama olan kişilerin derisi hassas olduğundan sürtünme ve alerji yapabilecek durumlardan uzak durmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın