Cilt Hastalıkları Belirtileri

yorumsuz
261 okunma
Cilt Hastalıkları Belirtileri

Cilt hastalıkları, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve kişilerin yaşamını hem sağlık açısından hem de estetik açıdan olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteren birçok cilt hastalığı bulunmaktadır. Sivilcelerden siyah nokta ve aknelere, cilt mantarından egzama, sedef, uyuz, ayak mantarı ve cilt kanserine kadar birçok cilt hastalığı bulunmaktadır.

Hastalıkların önem derecesi ve tedavi şekilleri de, hastalara göre farklılık göstermektedir. Her cilt hastalığının altında, mutlaka bu hastalığa sebep olan önemli bir etken bulunmaktadır. Belirli bir dönem sonucunda oluşan cilt hastalıkları, ileri seviyelere geldiğinde kendini bazı belirtilerle göstermektedir.

   Cilt hastalıkları belirtileri

   Cilt mantarı: Cilt mantarı, belirli bölgelerde renk değişimi, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik, kabarcık oluşumu ve ağrı gibi belirtiler gösterir.

   Sedef hastalığı: Görülme olasılığı daha çok genetik faktörlere bağlı olan sedef hastalığı, halsizlik, titreme, ateş, eklem ağrısı ve vücutta kabuklanma gibi ciddi belirtiler gösterir.

   Cilt kanseri: Cilt kanserinin en büyük belirtisi, belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan benlerdir. Hatta bazen bu benler, renk değiştirip büyüyebilmektedir. Onun haricinde, bir cilt hastalığı olsa da, tehlikeli kanser türlerinden olan cilt kanseri, ağrı, ateş, halsizlik, yorgunluk ve titreme gibi belirtiler de gösterebilir.

Aslında deri hastalıkları, birçok sebebe bağlı olarak oluşur ve birçok çeşidi vardır. Cilt hastalıkları, fiziki sebeplere, enfeksiyonlara, parazitlere ve alerjik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Fiziki sebeplere bağlı olarak oluşan cilt hastalıkları, vücudun herhangi bir sebepten dolayı darbe alması, kesici aletle yaralanma izi veya sıcak-soğuk, deterjan kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak oluşan deri çatlaklarıdır.

 Alerjik cilt hastalıkları, egzama, kurdeşen ve böcek ısırması gibi sebeplere bağlı olarak görülebilir. Belirtileri, kaşıntı, döküntü ve kızarıklıktır.

  Enfeksiyon ve parazitlere bağlı olan cilt hastalıklarına ise, daha çok farklı mantar hastalıkları sebep olmaktadır.

Deri üzerinde meydana gelen her değişik şekil, bir cilt hastalığının belirtisidir.Sivilceler, siyah noktalar ve akneler bile, tıbbi tedavi gerektiren, cilt hastalıklarıdır.

Cilt hastalıklarının teşhisi, belirtisine göre konulur. Hastalık belirtilerini en iyi şekilde değerlendiren hekimler, tahminleri doğrultusunda uygun testleri yaparlar ve teşhis koyarlar. Sonrasında da geeken tedaviye başlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın