Böbrekte Kortikal Kist, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
2.574 okunma
Böbrekte Kortikal Kist, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kistleri temel olarak basit ve polikistik kistler olmak üzere iki türde görülmektedir. Ancak böbrekte bulunduğu konum itibariyle de böbrek kistine farklı isimler verilebilmektedir. Eğer kestin bulunduğu yer, böbreği kaplayan ince zar ise bu kiste ‘kortikal kist’ adı verilir. Bu yazımız böbrekte kortikal kist, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler içermektedir:

Böbrekte Kortikal Kist

Kortikal kist, böbreğin dış zarında görülen ve dışa doğru büyüme gösteren içi sıvı dolu keseciklere verilen isimdir. Bu kist türü böbrekte bir tane olabileceği gibi, çoğalma da gösterebilir. Böbrekte kortikal kist, kist türleri arasında en fazla rastlananlardan biridir. Bu basit kist sınıfında yer alan kist türünün hangi sebeple oluştuğu bilinmemektedir.

Kortikal türdeki kistlerin görülme oranı, yaşı ilerlemiş kişilerde -özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde- daha fazladır. 50 yaşını geçmiş kişilerin yüzde 25’inde herhangi bir nedenle tomografi çekildiğinde, ürolojik hiçbir belirti olmasa da kortikal veya medullada basit kistlere rastlanılmaktadır.

Böbrekte Kortikal Kist Belirtileri

Basit kortikal kistler, çoğunlukla asemptomatiktir yani hiçbir semptom göstermezler. Bu kistler başka bir problemle alakalı tetkik sırasında tespit edilirler. Ancak kist büyük hacimlere ulaştıktan sonra, belin iki yanında veya sırtta aşağıya doğru ilerleyen ağrı, az sayıdaki kortikal kist belirtileri arasındadır.

Hissedilen bu ağrı şiddetli olmayabilir; ancak böbreklerin varlığını hissettirecek seviyede bir ağrı duyulabilir. Kist kendi içinde kanama yapsa da bu durum hastanın kendisi tarafından tespit edilemez. Böbrekteki kist ne kadar büyüme gösterirse, kişi o derece yüksek tansiyon hastası olmaya aday demektir.

Böbrekte Kortikal Kist Tedavisi

Eğer böbrekte kortikal kist de dahil olmak üzere herhangi bir problemden şüpheleniliyorsa, hastanın ailesinde böyle bir böbrek hassasiyeti olup olmadığı araştırılmalıdır. Kortikal kistler, herhangi bir ultrasonografik incelemede rahatlıkla tespit edilebilmektedirler.

Böbrekte herhangi bir kiste rastlanırsa diğer organlarda da kistin varlığı araştırılmalıdır. Çünkü bazı bünyeler, kist ve tümör oluşumuna daha yatkındır ve bir organda rastlanılan kist bunun göstergesi olabilir.

Polikistik böbrek kistlerinin aksine bunlar böbrekte bir fonksiyon bozukluğu oluşturmazlar. Ultrasonografi sonuçları incelendiğinde, kortikal kistlerin düzgün bir biçimde sekillendiği gözlemlenecektir. Ancak bunun aksine bozuk biçimli bir görüntü varsa, tomografi ile inceleme yapılarak riskli durumlar tespit edilmelidir.

Belirti göstermeyecek kadar küçük kortikal kistler herhangi bir tedavi gerektirmezse de 6 ay veya senede bir kez, doktor tarafından kontrol edilmelidir. Eğer kist zamanla büyük hacimlere ulaşırsa, önce kistin içi şırınga yardımıyla boşaltılır. Sonra alkol gibi sklerozan bir maddeyi kiste enjekte ederek içinin boşaltılması sağlanır.

Alkol enjekte etmekteki maksat, kistin tekrar büyümesini önlemek ve kurutmaktır. Bu çözüm yine de yeterli olmayabilir ve kist yeniden tekrarlayabilir. Kortikal kist tedavisi için ikinci yöntem laparoskopik operasyondur. Bu da kistin uçlarının yakılması şeklinde yapılır. Böbrekte kortikal kist, belirtileri ve tedavisi hakkında verilen bilgiler, uzman görüşlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın