Böbrekte Kitle, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
493 okunma
Böbrekte Kitle, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Kitle

Böbreğin insan vücudundaki yeri oldukça önemlidir. Vücudun su dengesini, mineral emilimini ve kan basıncı dengesini ayarlayan bir organdır. Böbreğin işlevini kaybetmesi sonucu vücutta farklı hasarlar meydana gelir. Vücutta bulunan su dengesi önemlidir ve diğer iç organlara da zarar verebilecek seviyelere ulaşabilir. Vücudun su ile birlikte sodyum tutması, idrar yolu ile atılamaması hayati önem taşımaktadır. Genelde böbrek rahatsızlıklarında beslenme çok büyük etkenken beslenirken tüketilen gıdaların içerdiği besin değerleri de o derece önemlidir. Emilim sırasında böbreği yormayacak besinler tüketilmeli ve alkolden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde böbrek iflası gerçekleşir ve bu durum böbrek nakline kadar uzanabilir.

Böbrekte oluşan kistler genellik ile düzenli beslenme biçimi ve bazı alternatif tıp yöntemleri ile yok edilebilir. Ancak kitle oluşumu söz konusu ise bu durum daha ciddidir. İyi huylu – köyü huylu olmak üzere 2 tip böbrek kisti bulunmaktadır. İyi huylu kist, çok fazla sorun teşkil etmemekte ve vücuda herhangi bir zararı olmamaktadır. Böbrekte baskıya neden olabileceği için basit tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

Kötü huylu böbrek kisti ise böbreğin işlevselliğini yitirmesine yol açar. Bu durum böbreğin kanserli hücrelere yakalandığını gösterir. Yani böbrekte oluşan kist tümördür ve bu tümör zamanla büyüyerek böbreği yok eder. İç organlarda oluşan tümörün farklı organlara da sıçrama durumu olduğundan en erken dönemde teşhis edilmesi gerekir. Böbrekte kitle oluşumu genellikle tek bir böbrekte gerçekleşir ve bu yüzden fark edilmesi geç olabilir. Yani siz vücudunuzda herşey normal sanırken aslında böbreğinizde bir tümör olabilir. Böbrekte kitle, belirtileri ve tedavisi tamamen erken tanıya dayalı bir durumdur. Aski halde diğer organlara sıçramaması için böbrek alınabilir.

Böbrekte kitle oluşumu uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra iyi huylu yada kötü huylu olduğu belirlenir ve buna göre ayrı bir tedavi şekli uygulanır. İlk önce kitlenin boyutu belli olur ve ilaç tedavisi ile kitle önce küçültülmeye sonra ise ortadan kaldırılmaya çalışılır. Fakat ilaç tedavisi yetersiz kalıyor ise ve tümörde ilerleme söz konusu ise cerrahi müdahale gerekir. Ancak tümör her ne kadar alınmış olsa da ilerleyen zamanlarda kendini tekrar edecektir. Kanser niteliği taşıyan bu tümör, böbrek üstü bezlerinde görülebileceği gibi böbreğin içinde de oluşabilir.

Böbrekte kist belirtileri nelerdir?

  • Sürekli yorgunluk hissi
  • Böbreğin bulunduğu bölgede geçmeyen ağrılar
  • Yüksek ateş ve ateşin düşürülememesi
  • Aşırı ve hızlı biçimde kilo kaybı
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Vücudun yan tarafında ortaya çıkan kitle

Bu belirtiler görüldüğü gibi en acil şekilde doktora başvurulması gerekir. Aksi takdirde tümörde ilerleme gerçekleşir ve bu da iç organların hasar görmesine sebep olur. Böbrek kaybı yaşanabilir ve böbrek nakli gerekebilir.  Erken müdahale ile tümör kısa sürede yok edilebilir ve ilaç tedavisi sağlanarak cerrahi müdahale gerekmeyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın