Böbrekte Kisti Tehlikelimidir

yorumsuz
552 okunma
Böbrekte Kisti Tehlikelimidir

Böbrek kistlerinin önemi, kistin türüne göre değişmektedir. Basit ve polikistik olmak üzere iki tür böbrek kisti bulunmaktadır. Böbrekte, küçük keseler içinde sıvı oluşması şeklinde adlandırılan böbrek kistinin önemi, keselerin çokluğuna ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Basit böbrek kisti, genel anlamda zararsız ve önemli bir tedavi gerektirmeyen kist çeşididir. Önemli olan, polikistik böbrek kistidir.Polikistik böbrek kisti tehlikle midir? diyecek olursa, evet tehlikelidir.

   Böbrek kisti tehlikeli midir?

  Böbrek kisti tehlikeli midir? sorusu, birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Tehlikeli olan böbek kisti polikistik böbrek kistidir. Çünkü, bu kist türünde, böbrek üzerindeki içi sıvı dolu kesecikler, sayılması zor derecede çoktur. Üstelik büyüyerek çevre dokulara baskı yapmaya başladığında ise, önem derecesi artmaktadır. Bu durumda, hastalık, kişinin yaşam kalitesini bozacak şekilde birtakım belirtilerle kendini göstermektedir.

Şiddeti giderek artan böbrek ağrısı, idarın kanlı bir şekilde gelmesi, yorgunluk, ani iştahsızlık ve kilo kaybı, polikistik böbrek kisti belirtileri arasındadır. En önemli ve sık rastlanan belirtisi, şiddeti giderek artan ve yayılan ağrıdır.

Sağlıklı bir vücut için tehlike oluşturan polikistik böbrek kisti, zamanında sağlık kuruluşlarına başvurulduğunda, modern yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavisinde birkaç farklı yöntem kullanılabilir.

En önemli nedeni kalıtsal etmenler olan polikistik böbrek kisti, tedavi edilmezse, yüksek tansiyona da sebep olabilir. Ciddi sonuçlar doğurabilen bu hastalığın tedavisi ise oldukça basit şekilde yapılabilmektedir. Hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yöntem, laparoskopi yöntemidir. Bu yöntem, modern bir tedavi tekniğidir. Küçük ve ilaçlı özel iğnelerle keselerin içindeki sıvı boşaltılır, sonrasında da kistin duvarı çıkarılır. Bu tedavi şeklinde, hastanın vücudunda belirgin bir kesi, yara ve iz gibi olumsuz durumlar olmamaktadır. İyileşme süreci de çok kısa sürmektedir. Açık ameliyat, poliskistik böbrek kistinin diğer bir tedavisidir. Bu operasyonla, tüm kistler tek tek temizlenerek hastalık sonlandırılır. Diyaliz tedavisi de, alternetif bir tedavi olarak uygulanan tedavi şekillerindendir. Çeşitli sebeplerden dolayı operasyon geçiremeyecek olanlara, diyaliz tedavisi uygulanır.

Genel anlamda hayati tehlikesi olmayan böbrek kistleri, tedavi edilmediğinde, büyüyüp yayılarak, farklı hastalıklara sebep olabilmektedir. Hastalığın önemi, bu noktada ortaya çıkar. Kist yayılıp başka hastalıklara sebep olduğunda, böbrek kisti tehlikeli olmaktadır.

Erken teşhis edilip uygun teknikle ve gereken koşullarda tedavisi yapılırsa, kişinin hayatını olumsuz şekilde etkilemeden sonlandırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın