Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

yorumsuz
426 okunma
Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır

Sıvı atıkların vücuttan atılmasında önemli bir yere sahip olan böbrekler sağlıklı bir insanda tam kapasiteyle yani 0 verimle çalışmaktadır. Ancak iç ya da dış etkenlerden kaynaklanan bazı zararlı durumlardan dolayı sağlığın olumsuz yönde etkilenmesine bağlı olarak böbreklerin çalışma fonksiyonlarında bazı aksaklıklar olabilir ve bunun sonucunda böbrekler yeterli oranda çalışmayabilir. Bu durum kişinin sağlığını ciddi bir şekilde etkileyen böbrek yetmezliği olarak adlandırılır.

Böbreklerin Çalışma Verimi

Böbrekler kandaki zararlı maddeleri, üreleri, metabolik faaliyetler sonucunda oluşan atıkları ve vücutta bulunan birçok zararlı atıkları süzerek idrar haline getirir ve boşaltım organları aracılığıyla vücuttan uzaklaştırır. Bu yönüyle böbrekler vücutta filtre görevi görerek iç dengenin korunmasında önemi büyük olan organların başında gelmektedir.

Herhangi sağlık problemi bulunmayan bir insanda sağ ve solda olmak üzere iki adet böbrek bulunmaktadır ve bu böbreklerin ikisi de 0 tam kapasiteyle çalışmaktadır. Ancak bazı olumsuz durumlar sonucunda böbreklerin sağlığı olumsuz etkilenebilmektedir. Bunun sonucunda da böbrekler yeterli ölçüde çalışamayabilme hatta çalışma fonksiyonları tamamen durabilmektedir.

Böbreklerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen olumsuz durumların başında yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gelmektedir. Şeker hastalığını ele alırsak bu hastalık sonucunda kandaki şeker oranı normalden kat ve kat daha fazla olabilmektedir. Buna bağlı olarak da böbreklerin normal işleyiş düzeyi bozulmakta ve bunun sonucunda da böbrek sağlığı ciddi bir şekilde etkilenmektedir.

Yüksek tansiyon problemi yaşayanlarda ise tansiyonun yükselmesine bağlı olarak damarlara normalden daha fazla basınç uygulanmakta ve bunun sonucunda kan damarları hasar görebilmektedir. Buna bağlı olarak da böbreklerin çalışması olumsuz yönde etkilenmektedir. Böbreklerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen diğer durumlar ise böbrek iltihapları, genetik faktörler, tümör, aşırı sigara ve alkol kullanımı şeklinde sıralanabilir.

Tek Böbreğin Çalışma Kapasitesi Yaşamak İçin Yeterli Mi

Vücudumuzda iki böbrek bulunmaktadır ve bunlar birbirinden farklı oranlarda çalışma düzeyine sahip olabilirler. Böbrek yetmezliği rahatsızlığına sahip olan kişilerde ise böbreklerin çalışma seviyeleri % gibi çok düşük oranlarda olabilmektedir. Ancak böbreklerden birisi çalışma fonksiyonunu tamamen kaybettiğinde bu olumsuz durum diğerini etkilememektedir. Sağlıklı durumda olan diğer böbrek tam fonksiyonla çalışmaya devam ettiği sürece kişi sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmektedir. Yani eğer kişinin iki böbreğinde birden sorun yoksa insanlar sağlıklı olan tek bir böbrekle normal yaşantılarına devam edebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın