Böbrek Üstü Bezi Kanseri

yorumsuz
439 okunma
Böbrek Üstü Bezi Kanseri

Böbrek Üstü Bezi Kanseri

Böbrek üstü bezi kanseri, nadir görülen kanser türlerinden birisidir. Daha çok bebeklik çağında veya 40 yaşından büyüklerde görülmektedir.

     Böbrek üstü kanseri nedir?

  Böbrek üstü bezi kanseri, böbrek üstü bezlerinde tümör oluşmasına dayalı bir hastalık türüdür. Oluşan tümör, iyi veya kötü huylu olabilir. İyi huylu tümör, tehlikeli değildir ancak kötü huylu tümör yayılma özelliğine sahiptir.

    Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri

Böbrek üstü bezi kanserine yakalanan kişide, aşağıdaki belirtiler gözlenebilir:

  -Yüksek tansiyon: Hastalık, yüksek tansiyonla belirti verebilir.

  -Sinirlilik hali: Böbrek üstü bezi kanseri, hormonal bir hastalık olduğu için sinirlilik ve agresiflik gibi belirtiler gösterebilir.

  – Baş ağrısı: Böbrek üstü hormonlarında anlık dalgalanmalar meydana getiren tümörler, baş ağrısına da neden olmaktadır.

  -Çarpıntı- nefes darlığı: Ani hormon değişikliklerine bağlı olarak kan basıncının yükselmesi, kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi ciddi sorunları beraberinde getirmektedir.

   -Zayıflık: Böbrek üstü bezi kanseri, kişinin hormonal dengesini alt üst ederek iştahsızlık ve kilo kaybına yol açmaktadır.

  Böbrek üstü bezi kanserinin teşhisi

Böbrek üstü bezi kanserini teşhis etmek için doktorlar, hastanın şikayetleri doğrultusunda kanser testi yaparlar. Tümörün türününün belirlenmesi ve kanser teşhisinin konulabilmesi için, hastaya ayrıntılı kan ve idrar testleri yapılır. Ayrıca, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olan bilgisayarlı tomografi cihazlarıyla da görüntüleme yapılarak, tümörün cinsi teşhis edilebilir. Detaylı testlerden sonra, konulan tanıya göre tedaviye başlanır.

 Böbrek üstü bezi kanserinin tedavisi

Böbrek üstü bezi kanserinin tedavisi için, farklı teknikler kullanılabilir.

-Ameliyat: Kansere neden olan tümörün ve etrafındaki dokuların çıkarılması için uygulanır. 5 cm’den büyük tümörler için en kalıcı tedavi yöntemi açık ameliyattır.

  -Laparoskopi: Laparoskopi, açıkmameliyattan daha kolaydır. 5 cm’den küçük tümörler için uygulanır. Açık ameliyatla karşılaştırıldığında, kesi ve iyileşme süreci açısından avantajldır.

 -Hormon tedavisi: Hormon seviyesini dengelemek için uygulanan özel ilaç tedavisidir.

  -Kemoterapi: Kanserli hücreleri ilaçla öldürmek için, damardan ilaç verilmesi şeklinde uygulanan yöntemdir.

  -Radyoterapi: Kanserli hücrelerin yakılmasına yönelik olarak uygulanan ışın tedavisidir.  Tedavi tekniği, tümörün çapına göre belirlenir. Boyuta göre en etkili ve kalıcı yöntem hangisiyse o  teknik uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın