Böbrek Tümörleri Nelerdir

yorumsuz
150 okunma
Böbrek Tümörleri Nelerdir

Böbrek tümörleri, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki çeşidi bulunan tümörlerdir. İyi huylu böbrek tümörü, kansere dönüşme ihtimali bulunmayan ve kolay tedavi edilebilen tümör çeşididir. Asıl önemli olan, kötü huylu böbrek tümörüdür. Kötü huylu böbrek tümörü, böbrek kanseridir, ilk evrelerde de teşhis edilmesi zordur.

     Böbrek tümörü belirtileri

    Böbrek tümörleri, oluştukları ilk dönemde belirti göstermezler. İyi huylu böbrek tümörü, farklı bir hastalık şikayetiyle doktora başvuranların tedavisinde tesadüfen saptanmaktadır. Tedavisi de kolaydır. Kötü huylu böbrek tümörü ise, tedavisi daha zor olan tümör çeşididir. Oluştuğu andan itibaren çok hızlı bir şekilde yayılan kötü huylu böbrek tümörü, sinsi bir şekilde ilerlediği için, ciddi bir boyuta gelene kadar pek belirti göstermez.

Böbrek tümörü belirtileri, tümör diğer organlara sıçrayınca gözlenmeye başlar.

– Böbrek tümörünün ilerleyen evrelerinde en çok karşılaşılan belirtisi, idrarda kan görülmesi ve idrar yanmasıdır.

   – Mide bulantısı ve kusma: Böbrekler haricinde diğer doku ve organları da etkisi altına alan böbrek tümörü, vücudun düzenli işleyişini bozduğundan mide bulantısı ve kusmaya sebep olmaktadır.

-Hızlı kilo kaybı: Kötü huylu böbrek tümörünün olumsuz etkisine bağlı olarak, organların işlevinin azalması, kişide anı ve hızlı kilo kaybına sebep olmaktadır.

 -İştahsızlık: Böbreklerin, gerektiği gibi çalışmamasına bağlı olarak, vücut sağlığı bozulur. Farklı şekillerde kendini belli eden böbrek tümörünün sıklıkla karşılaşılan belirtilerinden birisi de iştahsızlıktır. Ani şekilde iştah kaybı yaşayanlar, böbrek tümörü riskini göz önünde bulundurmalıdır.

   – Ağrı: Böbrek tümörünün sebep olduğu ağrı, tüm karın bölgesini etkileyen ve şiddeti gittikçe artan etkili bir ağrıdır.

     -Yorgunluk hissi: İnsan vücudunu iyice saran böbrek tümörü, tıbbi müdahalede bulunulmadığı takdirde sürekli yorgunluk hissine sebep olmaktadır. Bu dönemde, uykuya aşırı eğilim de görülmektedir.

    Böbrek tümörü tedavisi

Böbrek tümörü, teşhis edildiği an, tedavisine başlanır. Tümör eğer iyi huyluysa, tedavisi kolaydır. Hekimin öngördüğü şekilde basit bir tedavi uygulanabilir. Kötü huylu böbrek tümörünün tedavisi içinse, değişik teknikler kullanılmaktadır. En etkili tedavi tekniği, tümörü ve etkilediği bölgeyi tamamen çıkarıp almaktır. Onun haricinde, dondurma işlemi ile, tümör dondurularak, hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Işın tedavisi ile tümörün yakılarak yok edilmesi de bir diğer tedavi yöntemidir. Böbrek tümörünün en kalıcı tedavisi, cerrahi operasyonla tümörü çıkarıp almaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın