Böbrek Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
432 okunma
Böbrek Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek şişmesi nedir?

Böbrekler, kandaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan organlardır. Kanı temizlemek gibi önemli bir görevi bulunan böbrekler, bu zehirli maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Böbrek şişmesi, böbreklerin normal haline göre, anormal derecede büyümesiyle adlandırılan hastalıktır. Böbekler, farklı nedenlere bağlı olarak fonksiyonunu kaybettiğinde, kanı temizleme ve idrar oluşturma görevini yerine getiremez. Bu durumda, böbrek şişmesi diye nitelendirilen hastalık ortaya çıkar. Böbrek şişmesi, genel anlamda her cins ve her yaşta görülebilecek yapıda bir hastalıktır.

   Böbrek şişmesi belirtileri

 Halsizlik: Böbrek büyümesinin en belirgin sebeplerindendir. Kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkar ve kişinin günlük aktivitelerini olumsuz etkiler.

   İdrar değişiklikleri: Böbrek şişmesi durumunda, idrarda belirgin değişiklikler oluşabilir. İdrar kanlı veya köpüklü şekilde olabilir.

Mide bulantısı ve kusma: Böbrek şişmesi, sık olarak mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

  Sırt ağrısı: Böbreğin anormal derecede şişmesi, diğer organlara baskı yapmasına sebep olmaktadır. Bu durumda oluşan sırt ağrısı da, böbrek şişmesinin kaçınılmaz belirtilerindendir.

  Kramplar: Böbrek şişmesi, sinir sitemini olumsuz etkiler, ani kramp ve kasılmalara sebep olabilir.

  Yüksek ateş: Böbreklerin fonksiyonunu kaybetmesine ve böbrek büyümesine bağlı olarak, yüksek ve düşmeyen ateş böbrek şişmesi belirtisidir.

   Yüksek tansiyon: Böbrek şişmesinin sebep olduğu tehlikeli hastalıklardandır. Tansiyonu sürekli yüksek seyredenler, böbrek şişmesi hastalığından şüphe ederek sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

   Böbrek şişmesinin nedenleri 

   Polikistik böbrek kisti, böbrek şişmesine sebep olabilir. Böbreklerde sayısız kist oluşması ve bu kistlerin sürekli büyüyerek çevre dokulara baskı yapmasıyla böbrekler fonksiyonunu kaybeder, buna bağlı olarak da, böbrek şişmesi oluşur.

Kilo kaybı: Böbreklerin düzenli çalışamamasından dolayı metabolizmanın işleyişi bozulur. Hasta iştahsızlaşır ve sürekli kilo kaybeder.

 İdrar yolu hastalıkları, böbrek şişmesinin nedenleri arasındadır. Böbreklerden süzülerek mesaneye aktarılması gereken idrarın, böbrekte kalarak birikmesi, böbrek büyümesine sebep olur.

 Böbrek kanseri, kandan gelen toksinlerin atılamamasıyla ortaya çıkan kanser, böbrek şişmesine neden olur.

  Böbrek şişmesi tedavisi

Böbrek şişmesi, farklı nedenlere göre oluşabilir. Ancak, hastalığın temelinde, böbreklerden süzülerek mesaneye ulaşan idrarın, keseden çıkarak tıkanmalara yol açması yatmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunudur ve acil tedavi gerektirir. Tedavi için öncelikle hastalığın doğru şekilde teşhis edilmesi gerekir. Erken teşhis de, tedavi aşamasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Tedavi için bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır. Hastalık ilk evrelerindeyse genelde ilaç tedavisiyle önlenebilir ancak, geç farkedildiyse, böbreğin çok fazla hasar görmesinden dolayı, cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyatla hasarlı böbrek alınarak tedavi gerçekleştirilir.

    Böbrek şişmesinin tanısı nasıl koyulur?

Böbrek şişmesinin tanısı koyulurken, ürografi, ultrason, MR ve tam idrar testi yapılır. Bu testler sonucunda tanısı konulan hastalık, en uygun teknikle tedavi edilir.

Hastalığın belirtilerinden sadece birisi bile erken teşhis açısından hayati öneme sahiptir. Sıradan diye önemsenmeyen belirtiler, ileride çok ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın