Böbrek Sancısı, Nedenleri ve Tedavisi

yorumsuz
187 okunma
Böbrek Sancısı, Nedenleri ve Tedavisi

Böbrek sancısı, kanı temizlemek, idrar oluşturmak ve vücuttaki suyu dengelemek gibi önemli görevleri bulunan böbreklerde, farklı sebeplere bağlı olarak ağrı oluşması durumudur. Böbrek sancısının oluşumunda, farklı faktörler rol oynamaktadır.

       Böbrek sancısının nedenleri

       Böbrek taşı: Böbrek sancısının en sık karşılaşılan sebebidir. İdrar içerisindeki toksinlerin böbrekte çökmesiyle oluşan böbrek taşı, böbrekten çıkıp idrar yollarına doğru ilerlediğinde ağrı ortaya çıkmaktadır. İdrar yollarında hareketlilik arttıkça, taşın sebep olduğu böbrek sancısı da şiddetini arttırmaktadır.

    Damar sertleşmesi: İnsan vücudunda kan dolaşımını sağlayan  damarların sertleşmesi, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde geçekleşmesini engeller. Bu durumda, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremeyen damarlar tarafından böbreklere yeterli kan akışı sağlanamaması, şiddetlli böbrek sancısı yaşanmasına sebep olur.

    Polikistik böbrek kisti: Böbreklerde, herhangi bir sebebe bağlı olarak, çok sayıda kistin oluşmasıdır. Genelde zararsız olan, hayati tehlikesi bulunmayan bu kistler,  tedavi edilmediği takdirde şiddetli ağrıyla kendini gösterir.

     Böbrek büyümesi: Böbreklerde idrar birikmesine bağlı olarak şişme ve büyüme görülür. Böbrek büyümesi, belirli aralıklarla şiddetli böbrek sancısı çekilmesine sebep olur.

     İdrar yolu enfeksiyoları: İdrar yolu enfeksiyonları, böbreklerde veya idrar yollarında görülebilir. Sürekli olmayan, ara ara görülen ama oldukça şiddetli ağrılara sebep olurlar.

    Böbrek enfeksiyonu: Böbrek ve mesane arasında enfeksiyon oluşmasıyla, böbrek sancısı görülebilir. Böbrek enfeksiyonu, tedavi edilmediği takdirde, şiddeti sürekli artan ağrılara sebep olabileceği gibi, farklı böbrek hastalıkları oluşumunu da tetiklemektedir.

   Böbrek kanaması: Böbrek sancısı sebeplerindendir. Böbrek taşları ve iltihapları gibi değişik sebeplere bağlı olarak oluşabilen böbrek kanaması, böbrek ağrısına sebep olur.

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan böbrek sancısı için uygulanan tedavi teknikleri de farklıdır.

   Böbrek sancısı tedavisi

Böbrek sancısının tedavisi için öncelikle, ağrıya sebep olan faktör belirlenir. Böbrek taşının sebep olduğu ağrı için, böbrek taşı tedavileri uygulanır. 5cm’den küçük olan taşlar, ilaçlarla ve bol sıvı tüketimiyle düşürülür. 5 cm’den büyük olan taşlar ise, vücut dışından verilen şok dalgalarıyla kırılarak, idrarla dışarı atılması sağlanır.

İdrar yollarından dolayı oluşan böbrek sancısının tedavisi için, genelde antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Antibiyotikler, idrar yolları enfeksiyonlarının kurutulmasını sağlar.

Böbrek enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan böbrek sancısı ise, enfeksiyonun giderilmesiyle ortadan kaldırılır. Böbrek enfeksiyonları da, idrar yolları enfeksiyonları gibi antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir.

Polikistik böbrek kisti, cerrahi operasyonla tedavi edilebilir. Şiddetli ağrıya sebep olan kistler, ameliyatla temizlenir ve ilaç tedavisiyle desteklenir.

Damar sertleşmesi için uygulanan temel tedavi tekniği de, ilaç tedavisidir. İlaç tedavisine ek olarak beslenme düzenine dikkat edilmesi ve düzenli şekilde doktor kontrollerine gidilmesi, hastalığın ilerlemesini önler.

Böbrek büyümesi, ilaç tedavisi ile önlenebilen bir hastalıktır. Deri altından böbreklerde biriken idrarın boşaltılması da, bir diğer tedavi yöntemidir.

   Böbrek sancısı tedavisi için, gereken tahliller sonucunda, hastalığın sebebi belirlenir. Ağrının giderilebilmesi için, sebep olan faktörün tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın