Böbrek Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
202 okunma
Böbrek Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kistleri, böbrekte içi sıvı dolu keseciklerin oluşmasıdır. Böbrek kistleri, genelde iyi huyludur, kansere dönüşme riski düşüktür ve belirli bir boyuta kadar tedavi gerektirmemektedir.

     Böbrek kistlerinin nedenleri

Böbrek kistlerinin belirgin bir nedeni bulunmamaktadır. Yapılan tıbbi araştırmalara göre, böbrek tabakasının zayıflamasıyla ilişkili olarak böbrekte keseler oluşur ve zamanla bu keselerin sıvı ile dolması sonucu da kist gelişir. Böbrek kistlerinin bir diğer sebebi de genetik etmenlerdir. Ailesinde böbrek hastalığı geçirenlerde böbrek kistleri görülme riski artar.

     Böbrek kistlerinin belirtileri 

Böbrek kistleri, büyüdükçe belirti gösteren bir hastalıktır.

  -Böbrek taşları: Sıklıkla karşılaşılan böbrek kisti belirtileri arasındadır.

 -Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları: Böbrek kistlerinin sebep olduğu olumsuzluklardan birisi de, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

  -Kanlı idrar: Çeşitli böbrek hastalıklarının olduğu gibi, böbrek kistlerinin de önemli bir belirtisidir.

  -Yüksek tansiyon: Tedavi edilmeyen böbrek kisti, yüksek tansiyona sebep olabilmektedir.

   -Ağrı: Büyüyen ve çoğalan kistlerin çevre dokulara baskı yapmasıyla, böbrek kistleri, şiddeti artan ağrıya sebep olur.

Belirtileri farklı olan kistlerin tedavi şekilleri de kişiden kişiye faklılık göstermektedir.

   Böbrek kisti türleri

Böbrek kisti türleri, basit böbrek kisti ve polikistik böbrek kisti olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Basit böbrek kisti, boyutu 5 cm’yi geçmemişse tedavi gerektirmemektedir. Doktorun uygun görmesi halinde basit içerikli ilaçlarla hastalık önlenebilir. Bir veya birkaç kistin varlığı, basit kist diye nitelendirilir. polikistik böbrek kisti ise, basit böbrek kistinin aksine, böbrekte birçok kistin oluşmasıdır. Kist, sayılamayacak kadar çok ise, yaşamsal bir tehdit oluşturmasa da, farklı hastalıklara sebep olmaması için tedavi edilmelidir. Polikistik böbrek kisti, basit kiste göre daha önemlidir.

    Böbrek kisti tedavisi

Böbrek kistinin gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için öncelikle doğru teşhis edilmesi gerekir. Teşhisten sonra, basit veya polikistik olduğu belirlenen böbrek kisti için uygun tedaviye başlanır. Basit böbrek kistinin tedavisi, daha kolaydır. İlaç tedavisi ve düzenli kontroller ile, hastalık basit şekilde önlenebilir. Poliskistik böbrek kisti içinse farklı tedavi şekilleri uygulanabilmektedir. Kistler eğer boyu 5 cm’den küçükse, ilaç tedavisi uygulanır. Ancak, 5 cm’den büyük kistlerin tedavisi için laparoskopi yöntemi ile tedavi uygulanır. Laparoskopi yöntemi, böbrek kistinin kalıcı olarka tedavi edilebilmesi için avantajlı bir yöntemdir.

Eskiden iğnelerle içi boşaltılarak yapılan kist tedavisi, kalıcı bir tedavi şekli değildi. Çünkü, keseler hala yerinde durduğu için, hastalığın tekrar etme riski yüksekti. Laparoskopi yönteminde ise, keselerin içi yine özel uçlu iğnelerle boşaltılır ancak, kistin duvarı da çıkarılır. Kistin duvarının çıkarılması ise, hastalığın tekrarlamaması için yapılmaktadır. Bu operasyon, ağrısız, kesi ve dikişsiz olarak yapıldığı için, kişinin hayatında bir aksamaya sebep olmaz. Tedavisi biten kişi kısa bir süre içerinde taburcu edilir ve eski yaşamına geri dönebilir.

Diyaliz tedavisi, poliskistik böbrek kisti için uygulanan diğer bir tedavi yöntemidir. Böbreklerdeki sıvıların özel makinelerle boşaltılması şeklindeki diyaliz tedavisi, laparoskopi yöntemi kadar kesin ve etkili değildir. Üstelik sürekli diyaliz tedavisi görmek, ileride böbrek kanseri gibi daha ciddi bir hastalığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle, böbrek kisti tedavisi için, en çok önerilen ve kullanılan yöntem, laparoskopik tedavi yöntemidir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın