Böbrek Kisti, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
379 okunma
Böbrek Kisti, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kisti, en hafif böbrek hastalığıdır. Farklı türleri bulunan böbrek kistleri, genel olarak tedavi gerektirmemektedir. Ancak, çoğalan ve büyüyen böbrek kistleri, ilerleyen dönemlerde değişik hastalıklara sebebiyet vermemek amacıyla  basit müdahalelerle tedavi edilmelidir.

   Böbrek kisti nedir? Türleri nelerdir?

Böbrek kisti, böbreklerde, içi sıvı dolu keseciklerin oluşmasıdır. İki türü bulunmaktadır. Basit ve poliskistik şeklinde ikiye ayrılan böbrek kisti, eğer 5 cm’den küçük ise, herhangi bir cerrahi tedavi uygulanmaz. Basit bir ilaç tedavisi ve bol su tüketimi ile önlenebilir. Ancak boyutu büyüyen,  dokulara baskı yapan ve değişik hastalıklara sebebiyet veren böbrek kisti acilen tedavi edilmelidir. Böbrek kistinin belirtileri de farklılık göstermektedir.

Basit böbrek kisti, bir veya az sayıda bir kaç sıvı kesesinden oluştuğu için pek bir belirti göstermemektedir. Ancak, polikistik böbrek kisti, çok sayıda sıvı kesesinden oluştuğu için bazı belirtiler göstermektedir. Sıvı kesesinin çok olması, büyümesi ve çevresindeki dokulara baskı yapmaya başlaması durumunda belirtiler şiddetlenmektedir.

   Böbrek kisti belirtileri

Sayılamayak derecede çoğalmış olan böbrek kistleri, çeşitli belirtiler göstermektedir.

-Şiddetli böbrek ağrısı: En sık görülen böbrek kisti belirtisidir. Keselerin etraftaki dokulara yaptığı baskı, ağrıyı artırmaktadır.

   -Enfeksiyonlar: Başta idrar yolları enfeksiyonu olmak üzere böbrek enfeksiyonbları da, böbrek kisti belirtisi olarak görülebilen rahatsızlıklardır.

 -İdrarda kan görülmesi: Sıvı keselerinden birinin büyümeye bağlı olarak duvarının çatlamasıyla, idrarda kan görülmektedir. Kanlı idrar, böbrek kanserinin de belirtisi olabileceğinden, önemsenmesi gereken bir durumdur.

   -Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı oluşması: Böbrek kistleri, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına sebep olabilir.

  -Böbrek taşı: Böbrek taşı, polikistik böbrek hastalığının belirtisi olabilir. Taşın idrar yollarına doğru hareketlenmesi ise, kişinin yaaşamını olumsuz etkileyecek derecede şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz böbrek kisti belirtileri, polikistik böbrek hastalığında görülen belirtilerdir. Aslında, kistler oluştuğu ilk evrede belirti göstermez. Bu belirtiler, kistlerin büyüyüpte diğer doku ve organlara baskı yapmaya başladığı dönemlerde görülen belirtilerdir. Tedavi şekli ise, bazı kriterlere göre belirlenmektedir.

  Böbrek kisti tedavisi

 Böbrek kisti tedavisi için, öncelikle kişi detaylı olarak muayene edilir. Sonrasında, böbrek kistinin türü(basit-polikistik) belirlenir. Basit kist, ayrıntılı bir tedavi gerektirmez. Polikistik kist ise, derecesine göre tedavi edilir.

Teknolojik gelişmeler, böbrek kisti tedavisinin kısa sürede ve ağrısız-ameliyatsız bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Yeni tedavi tekniklerinden birisi olan laparoskopik yöntemle, kistler boşaltılmakta, duvarları da çıkartılmaktadır. Yani, herhangi bir kesme işlemi uygulanmadan böbrek kisti kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Herkesin vücut yapısı ve sağlık durumunun farklı olmasından dolayı ise, tedavi şekilleri de farklılık göstermektedir.

Hastaların durumuna göre uygulanan bir diğer böbrek kisti tedavisi de , diyaliz tedavisidir. Düzenli olarak görülen diyaliz tedavisi, kistlerin boşaltılmasına dayalı bir yöntemdir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde nadir olarak böbrek nakli tedavisi de uygulanabilir. Hastalık, hangi şekilde tedavi edilirse edilsin, kişi, belirli periyodlarla kontrole çağırılmakta ve ultrasonla hastalık takip edilmektedir.

Böbrek kistlerinin tedavi sürecinde bol su tüketimi de gereklidir. Günde ortalama, 2-2.5 litre su tüketimi, hastalığın tedavisini hızlandırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın