Böbrek Kisti Tedavisi

1 yorum
202 okunma
Böbrek Kisti Tedavisi

Böbrek kisti, iki türü bulunan bir hastalıktır. Birincisi basit böbrek kisti, ikincisi ise polikistik böbrek kistidir. Farklı boyutlardaki iki böbrek kistinin tedavi yöntemleri de farklıdır.

 Basit böbrek kisti: Böbreklerde bir veya birkaç kist oluşması durumudur. Çoğu iyi huylu olan böbrek kistlerinin tedavisi oldukça kolaydır. Boyutu 5 cm’den küçük olan böbrek kistleri için genelde tedavi uygulanmamaktadır. 5 cm’den büyük olan kistler için durumuna göre farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

  Polikistik böbrek kisti: Basit böbrek kistinin aksine, böbreklerde çok sayıda sıvı kesesinin oluşmasıdır. Bu keseler büyüyüp dokulara baskı yaptıkça önemli belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Şiddetli ağrı ve yüksek tansiyona sebep olabilen poliskistik böbrek kistleri için günümüzde profesyonel tedavi teknikleri uygulanmakatdır.

   Böbrek kisti tedavisi

Tedavi gerektiren böbrek kistleri için günümüzde en çok uygulanan yöntem, laparoskopik tedavi yöntemidir. Laparoskopik tedavi yöntemi, herhangi bir kesi ve dikiş gerektirmeden uygulanan modern tedavi tekniğidir. Kısa bir sürede profesyonel şekilde uygulanan bu teknikle kişi, hastanede yatmadan eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Bu yöntem, özel ilaçlı iğnelerle, kese içindeki sıvıların boşaltılması şeklinde uygulanmaktadır. Yöntemin kalıcı tedavi olmasının sebeplerinden birisi de, tedavi uygulanırken kist duvarının tamamen çıkarılmasıdır. Kist duvarının alınması, hastalığın ilerde tekrarlama riskini ortadan kaldırdığı için tedavi kalıcıdır.

Laparoskopi haricinde, kişinin genel sağlık durumuna göre bazı durumlarda diyaliz tedavisi de uygulanmaktadır. Böbreklerdeki fazla sıvıların diyaliz yöntemiyle boşaltılması, farklı bir tedavi şeklidir. Eğer böbrek kistleri aşırı derece çoğalmış ve büyümüşse, üstelik yüksek tansiyon gibi ciddi hastalıklara sebep olmuşsa, böbrek nakli tedavisi de uygulanabilir. Böbrek nakli, böbrek kisti tedavisinde en nadir uygulanan yöntemlerdendir. En sık uygulanan yöntem laparoskopik tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, kişinin iş ve sosyal yaşamından ödün vermesine gerek kalmayacak derecede basit şekilde yapıldığı için çok tercih edilmektedir. Ancak tedavi tekniğinin belirlenmesinde, tabiki hastalığın derecesi ve kişinin vücut yapısı öncelikli olarak göz önünde bulundurulmaktdır.

Farklı tekniklerle yapılabilen böbrek kisti tedavisi, bol su tüketimiyle desteklenmelidir. Bol su tüketimi, idrar oluşumunu arttırdığı için, kişinin vücudundaki toksinlerin atılması da kolay olmaktadır. Ayrıca bu dönemde, doktorun uygun gördüğü idrar söktürücü ve koruyucu ilaçlar da, tedavi sürecinde önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın