Böbrek Kisti Nedir

1 yorum
305 okunma
Böbrek Kisti Nedir

Böbreklerden süzülen kan, atık maddeleri idrarla vücuttan uzaklaştırma esnasında pek çok kanalcıktan geçer. Bu işlemle idrarla atılacak kısım mesaneye iletilirken, vücutta tutulması gereken maddeler tekrar kana karışır. Normal çalışan bir böbrekte durum böyleyken; kist, taş gibi oluşumlar bu düzenin bozulmasına neden olabilir. Bu makalede “ Böbrek kisti nedir, böbrek kisti nedenleri, böbrek kisti tanısı ve tedavisi ” gibi konular hakkında bilgi verilecektir:

Böbrek kisti nedir?

Böbrekte süzülme işleminden geçen kanın geçtiği kanalcıklar tıkanırsa, o bölgede giderek idrar birikir ve bu kanalcıkları genişletir. Bu durumda ‘böbrek kisti’ denilen patolojik durum meydana gelir. Böbrek kistleri en yaygın kist türlerinden olup, böbrekte oluşan içi sıvı dolu zararsız keseciklerdir.

Bu zararsız kistler, 50 yaşın üzerindeki erişkinlerin yaklaşık %50′ sinde rastlanabilen kistlerdir. Böbrek kisti kadınlardan daha fazla erkeklerde görülmektedir. Bu kistler tıpta ‘basit kist’ olarak isimlendirilir ve genellikle anne karnında böbreğin gelişmesini sağlayan kanalların kalıntılarından meydana gelirler.

Böbrek Kisti Belirtileri

Böbrek kistleri bazen hiçbir belirti vermemekle beraber yüksek tansiyon, iltihap ve kanama gibi belirtilere de neden olabilir. Bunlar aynı zamanda böbrek kistinin olumsuz sonuçlarıdır. Böbrek kistinin karşılaşılabilecek diğer olumsuz sonuçları, böbrek taşı ve böbrek yetmezliği gibi problemlerdir.

Böbrek kisti tanısı ve tedavisi

Modern tıpta böbrek kisti tanısı için ultrasonografi ve tomografi gibi radyolojik yöntemlere başvurulmaktadır. Radyolojik tetkikler sonucu kistlerin çok büyüdüğü görülmedikçe cerrahi işlem yapılmaz. Ancak kistler yüksek tansiyon, iltihap ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerine sebep oluyorsa cerrahi işlem yapılır.

Böbrek kisti tedavisi için cerrahi işlem kapalı ameliyatla yapılmaktadır. Bu işlem herhangi bir yara izi bırakmadan, ağrı ve kanama riski yaşanmadan ve hastanede uzun süreli yatış gerekmeden yapılabilen bir işlemdir. Bir diğer tedavi şekli ise kistlerin içerisindeki sıvının ince uçlu bir şırıngayla alınması ve bu kist içerisindeki sıvıyı kurutacak bir sıvının (sklerozan) kist içerisine enjekte edilmesidir.

Hastaların pek çoğu böbrek kisti tedavisi için laparoskopi yöntemini değil de bu ikinci yöntemi tercih etmektedir. Bunun nedeni ise laparoskopinin aksine sadece ultrasonografi eşliğinde lokal anestezi yapılması ve hastanede kalmayı gerektirmemesidir. Tomografi işlemi sonucunda kistte aşağıdaki şu durumlar tespit edilirse basit kist tedavisi yerine, tümör için uygulanan tedavi seçeneklerine geçilmelidir:

-Kistin içindeki sıvının şeffaf olmadığı veya kistin kanama yaptığı görülürse

-Kistin içinde kireçlenmeler varsa

-Kist duvarı ince ve düzgün iken kalınlaştığı tespit edilirse

-Kist içinde radyo opak madde tutulumu oluşmuşsa

-Kistin içinde bir dolgunluk (muhtemelen tümör) varsa tedavinin seyri değişir. Bu durumda kistin yapısının olumsuz yönde değişikliğe uğradığı anlaşılmaktadır.

Böbrek kisti nedir, böbrek kisti belirtileri ve böbrek kisti tanısı ve tedavisi gibi başlıklar altında konu ele alınmıştır. Böbrek kisti bulunanlar, olumsuz bir durum görmeseler de; senede bir kez ultrason veya tomografi ile kontrol yaptırmalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın