Böbrek Kisti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

yorumsuz
255 okunma
Böbrek Kisti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek kisti nedir?

Böbrek kisti, böbrekte, içi sıvıyla dolu keselerin oluşması durumudur. Böbrek kistleri, farklı derece ve büyüklükte olabilir. Önem derecesine göre, basit ve polikistik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kalıtsal etmenler, darbeler, tümörler, parazitler ve hormonal dengesizliklere bağlı olarak oluşurlar.

       Böbrek kisti teşhisi

Böbrek kisti, pek belirti vermeyen bir hastalık olduğundan teşhisi tesadüfen koyulur. Aslında, belirti vermeyen böbrek kisti, basit böbrek kistidir. Bir veya birkaç sıvı kesesinden oluştuğu için, basit böbrek kisti önemsiz olarak nitelendirilir ve ağır belirtiler göstermez. Hasta, ultrason veya tomografi çekilirken teşhis edilebilir. Polikistik böbrek kisti, daha çok sıvı kesesinden oluştuğu için, bazı belirtiler göstermektedir. Teşhisi, tahlil ve bilgisayarlı tomografi çekimiyle koyulur.

   Böbrek kisti nasıl tedavi edilir?

Böbrek kistinin, teşhisinden sonra tedavisine hemen başlanır. Basit böbrek kisti, özel ilaçlarla tedavi edilir. Hasta, belirli aralıklarla ultrasonla muayene edilir ve hastalığın yayılıp yayılmadığı takip edilir. Poliskistik böbrek hastalığının tedavisi ise daha ayrıntılıdır.

Polikistik böbrek hastalığı, çok sayıda kistten oluştuğu için, mutlaka tedavi gerektirmektedir. Kistlerin sürekli büyümesi, yayılması ve etrafındaki dokulara zarar vermesi, bazı klinik belirtilerle tedavinin gerekliliğini göstermektedir. Bu belirtiler, şiddetli ağrı, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonu, bulantı, iştahsızlık, zayıflama ve kanlı idrar şeklinde olabilir. Belirtilerden herhangi birisi ortaya çıktığında, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Poliskistik kistler, tedavi edilmezse, ileride daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Poliskistik böbrek hastalığının tedavisi, birkaç farklı yöntemle yapılabilir. Kistlerin içinin boşaltılması, uygulanan tedavi tekniklerinden birisidir. Son zamanlarda, kistlerin boşaltılması için kullanılan yöntem, laparoskopi yöntemidir. Bu yöntemle, kistlerin içleri boşaltıldığı gibi, kist duvarı da çıkarılır. Çok büyük kesi ve dikiş gerektirmeyen bir teknik olduğundan, iyileşme süreci de kısa sürmektedir. Üstelik, kistin içindeki sıvı ile beraber duvarı da çıkarıldığından hastalık kalıcı olarak tedavi edilir. Tekrarlama riski ortadan kaldırılır.

   Ameliyat tekniği, polikistik kistlerin temizlenmesinde uygulanan diğer bir tekniktir. Açık cerrrahi operasyonla kistler çıkarılarak böbrekler temizlenir. Açık ameliyat da, kistlerin tamamıyla çıkarılmasından dolayı kalıcı tedavi sağlayan bir tekniktir. Ancak, laparoskopi yöntemiyle karşılaştırıldığında, uygulama aşamasının kısa sürmesi, belirgin yara ve iz bırakmaması, uygulama sonrası hızlı iyileşme gözlenmesinden dolayı laparoskopik yöntem daha avantajlı ve modern bir yöntemdir.

Hangi teknikle tedavi edilirse edilsin, hasta belirli bir süre kontrol altında tutulmaktadır. Kistlerin kalıcı olarak tedavi edilip edilmediği veya hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı, ultrasonla muayene edilerek takip edilir. Gerekirse, ilaç tedavisiyle iyileşme süreci hızlandırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın