Böbrek Kisti Bitkisel Tedavisi

yorumsuz
512 okunma
Böbrek Kisti Bitkisel Tedavisi

Böbrek kisti, böbreğin iç yapısında oluşur ve sıvı halde kendini gösteren kesecikler şeklinde meydana gelir. Oluşan kist tek bir keseden ibaret olabileceği gibi pekçok kesecikten de oluşabilir. 2 şekilde kendini gösteren böbrek kistleri, basit yada polikistik olarak adlandırılan türlere sahiptir.

Basit kist

  • Böbreğin üst kısmında görülür.
  • Kistler 5-10 cm arasındaki büyüklüklere sahiptir.
  • Böbreğin temel amacı olan süzme işlevini yerine getirememesi sonucu tıkanıklık meydana gelmesi ile süzme kanalının gerisinde idrar toplanması sonucu oluşur.
  • Ultrasaund tetkik yöntemi ile kesin tanı konulabilir.
  • Kistlerin büyüklüğü arttıkça karın yada böbreğin olduğu bölgede ağrıya sebep olabilir.

Böbrekte oluşan kistler 5 cm den büyük ise tedavi şarttır. Herhangi bir ameliyat gerektirmeksizin böbrekteki sıvı dolu kistler iğne yardımı ile boşaltılabilse de kistlerin içerisinde bulunduğu kese ile birlikte alınması kesin çözüme ulaştırmaktadır. Genetik olabileceği gibi sonradan da görülebilen böbrek kistleri, fazla büyümedikçe sorun teşkil etmezken ilerleyen evrelerde böbreğin fonksiyonlarını kaybetmesine yol açabilir.

Ameliyat yada böbrekteki sıvının iğne ile boşaltılmasının yanı sıra böbrek kisti bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Birçok hastalıkta alternatif tıbbın yeri tartışılmaz derecede önemlidir. Böbrek kisti sorunu da alternatif tıbbın yani bitkisel tedavi yöntemlerinin çare bulabildiği bir rahatsızlıktır.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavisi

Öncelikle böbrek denildiği, zaman akla ilk gelen su olmalıdır. Ne kadar çok su tüketilir ise o kadar çok idrara çıkılır ve bu esnada da böbrek faaliyetlerini yerine getirmiş olur. Böylelik ile basit kistte görülen sebep olan tıkanıklık sorunu ortadan kalkmış olur. Tabii suyun dışında tüketilebilecek birçok besin ögesi vardır. Bu ögeler özellikle böbrekleri çalıştırmaya ve tıkanıkları açmaya yönelik ögelerdir. İçeriğinde su barındıran meyveler ve çerez böbrek kisti için ideal besinlerdir. Özellikle;

  • Ebegümeci
  • Üzüm
  • Karaturp
  • Mısır püskülü gibi besin maddeleri böbrek kisti için oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra kavun – karpuz ikilisi ve süt oldukça işlev gören besinlerdir. Özellikle mısır püskülü bu konuda kendini kanıtlamış bir bitkidir. Zamanında toplanan mısır püskülü sürekli idrara çıkmaya yardımcı olduğundan böbreklerde tıkanıklığa sebebiyet vermez ve kistlerin gerilemesine yardımcı olur. Kaynayan suya mısır püskülü atılıp ezilerek çıkan su tüketilmelidir. Ayrıca tüm bunlar günde belirli saatlerde ve belirli dozlarda düzenli olarak kullanıldığı takdirde işe yarayacaktır. Vücut döngüsü bu izlenilen yola göre şekilleneceğinden etkisi daha hızlı görülecektir. Ayrıca bayır turpu olarak da bilinen karaturp böbrek kistleri için oldulça faydalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalara iyi geldiği gibi böbrek kisti bitkisel tedavi yöntemlerinde de oldukça kullanılır. C vitamini açısından zengin olan bu besin ögesi böbrek fonksiyonlarını düzene sokmakta yardımcı olur.

Tüm bu öneriler doktor kontrolünden sonra ve uygun olduğu takdirde uygulanmalıdır. Bu besin maddelerinden herhangi birine alerjisi olan bireylerin kullanmamaları tavsiye edilir. Böbrekte oluşan ağrılar ileriki evrelerde büyük sorunlar teşkil edeceğinden en kısa zamanda muayene olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın