Böbrek Kisti Belirtileri

yorumsuz
250 okunma
Böbrek Kisti Belirtileri

Böbrek kisti, böbrekte, yuvarlak ve küçük keseler içinde oluşan sıvılardır. Genellikle iyi huylu olan ve kansere dönüşme riski düşük olan böbrek kistleri, basit ve polikistik kist diye ikiye ayrılmaktadır.

Basit böbrek kisti, böbrekte bir veya birkaç tane kist oluşmasıdır. Tedavisi nispeten kolaydır. Poliskistik böbrek kisti ise, böbrekte sayılamayacak kadar çok sıvı kesesi oluşmasıdır. Polikistik böbrek kisti, basit böbrek kistine göre daha büyük ciddiyet taşımaktadır. Tedavi edilmediğinde ise, çeşitli böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır. Böbrek kisti, değişik belirtiler göstermektedir.

    Böbrek kisti belirtileri nelerdir?

Çok ciddi belirtiler vermeyen böbrek kistleri, eğer yayılırsa bazı belirtiler gösterir.

 Böbrek ağrısı: Genelde polikistik böbrek hastalarında görülen bir belirtidir. Böbreklerdeki kist sayısının fazla olması ve bu kistlerin büyüyüp etrafındaki dokulara da baskı yapması, ağrıyı şiddetlendirebilir.

  İdrarda kan görülmesi: Kanlı idrar belirtisi de yine polikistik böbrek hastalarında görülmektedir. Kistelerden birinin duvarında meydana gelecek çatlama, idrarda kan görülmesine sebep olmaktadır.

   Böbrek taşı: Böbrek kisti bulunanlarda, bu kistlerin böbreklerde oluşturduğu yabancı maddelerin birikmesi sonucu böbrek taşı oluşabilir.

   İdrar yolu enfeksiyonları: Böbrek kistleri, idrar yollarında iltihap şeklinde belirti verebilir.

  Yüksek tansiyon: Polikistik böbrek hastalarında yüksek tansiyon görülme ihtimali yüksektir.

Bu belirtiler, polistik böbrek hastalarında görülen böbrek kisti belirtileridir. Basit böbrek kistleri, genelde belirti vermemekte, herhangi bir muayene sırasında tesadüfen teşhis edilmektedir. İlaç tedavisi ile de, kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Polikistik böbrek kistleri ise, daha büyük önem taşımakta ve yukarıdaki belirtilerle kendini göstemektedir. Basit böbrek kistine göre daha ileri boyutta olan poliskistik böbrek kisti, ileri tedavi teknikleriyle sonlandırılabilmektedir.

Her iki böbrekte de, çok sayıda sıvı kesesinin oluşmasıyla, başta ağrı olmak üzere enfeksiyon, bulantı-kusma ve böbrek taşına sebep olan polikistik böbrek kisti, tedavi edilmediği takdirede yüksek tansiyon gibi daha ciddi boyuttaki hastalıklara da sebep olmaktadır. Büyüyüp yayılarak farklı hastalıklara sebep olmadığı sürece böbrek kisti, tedavisi oldukça kolay bir hastalıktır.

Özel iğnelerle kese içindeki sıvıların boşaltılıp kist duvarının çıkarılması şeklinde uygulanan laparoskopi cerrahi yöntemi, günümüzde polikistik böbrek kisti tedavisinde en çok uygulanan tekniktir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın