Böbrek Kanseri ve Tedavisi

yorumsuz
207 okunma
Böbrek Kanseri ve Tedavisi

Böbrek Kanseri ve Tedavisi

Son zamanlarda, sağlıksız beslenme, stres ve bazı olumsuz yaşam koşullarına bağlı olarak, kanser türleri çoğalmış ve kansere yakalanma yaşı oldukça düşmüştür. Böbrek kanseri, sıklıkla rastlanan kanser türlerinden birisidir. Böbrek hücrelerinin hızlı bir şekilde çoğalmasına bağlı olarak böbreklerde oluşan tümör, böbrek kanseri olarak adlandırılmaktadır.

Aslında bu tümör, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki çeşittir. İyi huylu tümör, daha çok kist olarak adlandırılmakta ve hayati önem taşımamaktadır. Böbrek kanseri, kötü huylu olan tümördür. Günümüzde, tıbbi-teknolojik gelişmelere bağlı olarak tedavisi mümkündür ancak, ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar kolay ve hızlı tedavi edilmektedir. 

      Böbrek kanseri ne derece önemlidir?

Böbrek kanseri, tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit edecek derecede önem taşıyan ciddi bir hastalık türüdür. Böbreklerde anormal bir şekilde oluşan ve sürekli çoğalan kanserli hücreler, kan dolaşımı ile vücudun tüm bölgelerine dağılarak çoğalmaktadırlar. Böbrek kanseri, tüm vücuda dağılan ve hızla ilerleyen bir hastalık olduğu için, aşırı kilo kabı ve halsizliğe sebep olmaktadır. Böbrekler, kanı temizlemek, idrar oluşturmak ve vücuttaki toksinleri idrarla dışarı atmak gibi önemli fonksiyonları bulunan en önemli organlarımızdır. Vücut işleyişi açısından önemli fonksiyonları olan böbreklerde meydana gelen tümör, doğal olarak tüm vücudu etkilemektedir.

   Böbrek kanserinin belirtileri

Kanlı idrar, iştahsızlık, şişkinlik, el ve ayaklarda şişme, kansızlık ve hızla zayıflama gibi belirtilerle kendini gösteren böbrek kanseri, eğer ilerlemişse ve bütün vücuda yayılmışsa daha ağır belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Kanlı öksürük, solunum güçlüğü ve geçmeyen bel ağrısı, böbrek kanserinin çeşitli organlara dağıldığını gösteren belirtilerdir. Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

  Böbrek kanserinin tedavisi 

Böbrek kanseri, her hastalık gibi türüne ve ilerlemişliğine göre tedavi edilmektedir. Kanserli hücrenin büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. En etkili ve kalıcı böbrek kanseri tedavisi yöntemi, cerrahi operasyondur. Ameliyatla kanserli hücreyi almak, hastalığın olumlu sonuç verecek şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Ancak, tümör 4 cm’den küçükse, dondurma veya ışınla yakma gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerle tedavide, hastalığın nüksetme riski bulunmaktadır. Bu yüzden genelde, cerrahi operasyon tercih edilmektedir.

Böbrek kanseri eğer vücudun başka organlarına da sıçramışsa, kanserli hücreler ameliyatla çıkartılır ve belirli bir süre ilaç tedavisi uygulanır. Bir plan dahilinde kontrollerle, hastalığın durumu gözlenir ve aksi bir durumda müdahale edilir. Unutulmamalıdır ki, erken teşhis her zaman hayat kurtamaktadır ve tüm hastalık çeşitlerinin olduğu gibi böbrek kanserinin tedavisi de, erken teşhis edildiğinde hastalığı önleyecek şekilde yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın