Böbrek Kanseri Tedavisi

1 yorum
148 okunma
Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi

Kanser, son zamanlarda en sık rastlanan hastalıklardan birisidir. Birçok faktörün sebep olduğu kanserin çeşitleri de oldukça fazladır. Bazı kanser türleri, yaşamsal öneme sahiptir. Böbrek kanseri, yaşamsal önemi bulunan bir kanser türüdür. Çünkü, böbreklerin vücut işleyişi açısından önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Böbrek kanseri, bu fonksiyonların düzenli çalışmasını engellemektedir. Hastalığın, ilk evrelerinde tedavi daha kolay olsa da, her evrede tedavi edilmesi mümkündür.

    Böbrek kanseri tedavisi

Böbrek kanserinin en etkili tedavisi, ameliyattır. Kanserli hücrelerin vücudun diğer organlarına yayılmasının engellenmesi için, operasyonla alınması gerekmektedir. Tedavi için öncelikle doğru teşhis konulmalıdır. MR, ultrason veya tomografi gibi yöntemlerle kanserli hücreler tespit edilir. Ancak, kitlelerin iyi huylu veya kötü huylu olduğunun tam anlamıyla tespiti için biyopsi yapılır. Tanı konulduktan sonra, uygun teknikle tedaviye başlanır. Cerrahi operasyon, kanserli hücrenin çıkarılıp bölgenin temizlenmesini sağladığı için avantajlı bir tedavi yöntemidir.

Hastalığın yayılmışlığına göre, böbreğin bir kısmı veya tamamı alınabilir. Günümüz tıbbi-teknolojik gelişmelerine bağlı olarak, 6 cm’den küçük böbrek kanserlerinde, böbreğin tamamı değil bir kısmı alınmaktadır. Eğer kanser, tüm vücuda yayılmışsa, kanserli hücrelerin veya kanserli böbreğin tamamının alınması, etkili tedavi açısından gereklidir.

 Ameliyat harici böbrek kanseri tedavi yöntemleri

    Böbrek kanseri tedavisi için ameliyat harici yöntemler de uygulanabilmektedir. Tedavi yöntemi, tümörün büyüklüğü, diğer organlara yayılıp yayılmadığı, hastanın yaşı ve sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Kriyoterapi(dondurma) ve radyofrekans ablasyon, açık ameliyat harici uygulanan böbrek kanseri tedavi yöntemleridir. Kriyoterapi, kanserli hücrelerin dondurularak hastalığın ilerlemesi yöntemidir. Radyofrekans ablasyon ise, iğne ile kanserli hücrelerin yakılarak yok edilmesine dayalı tedavi yöntemidir.

Ancak, bu yöntemler daha çok farklı sebeplerden dolayı açık ameliyat olamayacak hastalara uygulanmaktadır. Çünkü, bu tedavi teknikleri, hastalığı tam anlamıyla ortadan kaldırmaz, dolayısıyla kanserin tekrarlama riski bulunmaktadır. Böbrek kanseri tedavisi için doktorlar, en kesin çözüm olarak açık ameliyatı önermektedir.

Ameliyat sonrasında, hastalığın sonradan tekrarlama riskine karşı, hasta belirli aralıklarla kontrole çağırılmakta ve endoskopi ile takibi yapılmaktadır. Bu süreçte, belirli ilaçalarla da tedavi desteklenmektedir. Doktorun önerilerini uygulamak ve kontrolleri aksatmamak, tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması için gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın