Böbrek Kanseri Öldürürmü

yorumsuz
237 okunma
Böbrek Kanseri Öldürürmü

Böbrek Kanseri Öldürürmü

Kanser, her yıl daha da yayılan ve ilerleyen evrelerde ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Her kanser türü, ilerleyen dönemlerde hayati tehlike taşımaktadır. Kanserin etkili ve kalıcı olarak tedavi edilmesi, erken teşhisle mümkündür. Böbrek kanseri, diğer kanser türleri gibi, yayıldıkça hayati tehlikesi artan bir kanser türüdür.

     Böbrek kanseri ölümcül bir hastalık mıdır?

   Böbrek kanseri, en hızlı yayılan kanser türlerinden birisidir. Oluştuğu andan itibaren hızla yayılan kanser hücreleri, akciğerlerden başlayarak diğer doku ve organlara çok kısa bir sürede yayılmaktadır. İlk evresinde ciddi belirtiler göstermediği için de, genelde ilerlemiş evrelerde tanı konulabilmektedir. Bu durum doğal olarak, hastalığın hayati tehlike taşımasına sebep olmaktadır. Böbrekler, vücut sağlının korunması ve metabolizmanın gerektiği gibi çalışabilmesi için önemli görevleri bulunan organlardır. Kanı temizlemek ve idrar oluşturmak gibi önemli görevleri bulunan böbreklerde oluşan kanser, vücut metabolizmasının alt üst olmasına sebep olmaktadır. Tümör, böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirmesini engellediği gibi, kan dolaşımı ile  diğer organlara da yayılmakta ve acil tedavi gerektirmektedir.

Böbreklerde tümör oluşması olarak bilinen böbrek kanseri, bu tümörün giderek büyümesi ve çoğalmasıyla ciddi bir boyut almaktadır. Yüksek ve düşmeyen ateş, aşırı kilo kaybı, sürekli yorgunluk hissi ve kanlı idrar gibi önemli belirtilerle kendini gösteren böbrek kanseri, hangi evrede teşhis edilirse edilsin farklı teknikler kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Böbrek kanseri öldürür mü diyenlere doktorlar tarafından verilen cevap, hastalığın tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabileceğidir.

Hastalık ilk evrelerde teşhis edilirse, cerrahi operasyonla, yayılmadan tedavi edilebilir. Ancak, sinsice oluşan ve çoğalarak kısa bir süre içerisinde diğer doku ve organları etkisi altına alan böbrek kanserinin, belirli bir evreden sonra hayati riski artmaktadır. İlk evre oluşum evresi, ikinci evre diğer organlara yayılma evresidir. Bu iki evrede hastalığın tedavisi uzman hekimler için oldukça kolaydır. Üçüncü evrede hastalığın yayılması hızlanmakta, dördüncü evrede diğer organlar hastalığın etkisi altında kalmaktadır. Özellikle dördüncü evre, hastalığın son aşamasıdır ve tedavisi oldukça zordur.

 Böbrek kanseri ölümcül bir hastalık olsa da, günümüzde tedavisi eski dönemlere nazaran daha kolaydır. Teknolojik cihazlar ve yeni teknikler kullanılan tedavi süreci, psikolojik destek ile de desteklenerek hastalığın önlenmesi için kapsamlı tedavi ugulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın