Böbrek Kanseri Nedir

yorumsuz
154 okunma
Böbrek Kanseri Nedir

Böbrek Kanseri Nedir

Herkesin de bildiği gibi kanserin birden fazla türü vardır. Böbrek  kanseri ise iki farklı türde olmak üzere ayrılır ;ancak en sıklıkta görülen kanser böbreğin et bölgesinde görülen kanser türleridir.

Böbreğin iki bölümü bulunmaktadır. Böbreğin iç bölümü ve böbreğin dışındaki et bölgesidir. Her insan böbreğinde neredeyse bir milyon adet süzgeç bulunur. Damarlar süzgeçlerin içinde dolaşır. İçerisinde nitrojen içeren, azot içeren maddeler tuz ve sıvı burada süzülür. Normalde böbrekler günde yüz litre idrar üretir; fakat herhangi bir insanın yüz litre idrar boşaltımı yapması mümkün değildir.

Süzgeçlerin ardından yaklaşık bir milyon adet kanalcık birbirleri ile bütünleşerek böbreğin içerisindeki havuzcuğa akar. Oradaki bir milyon adet kanalcıktan da sıvı geçişi olurken oluşan yüz litre idrarın yüzde doksan dokuzu vücut tarafından geri emilir. Bundan dolayı vücuttan bir günde ortalama bir litre idrar çıkışı yapılır. Böylece böbrekler hem tuzların dengelenmesini sağlar hem de vücut sıvı ve asit dengesini sağlanmış olur.

Böbrekler vücuttaki görevi nitrojen içeren birçok atığını bazı yollarla atılmasını sağlar. Amonyak ve üreyi dışarıya boşaltım yolu ile atar. Böbreklerde iki tür kanser çeşidi vardır. Bir tanesi kanalcıkların birbiri ile bütünleşmesinden meydana gelen kanser türüdür. Diğeri ise birçok hastada daha sık rastlanan et kısmında meydana gelen kanser türüdür.

Birçok uzman doktorun bu konu hakkında çok sayıda araştırması var ;ancak böbrek kanseri kesinlikle  kişinin yediği herhangi bir yiyecekten veya yaptığı bir hareketten meydana gelen durum değildir. Böbrek kanseri oluşmasının farklı sebepleri vardır. Bunlar çevresel faktörler yani uzun yıllar sigara tüketimi  ya da genetik faktörler olabilir.

Böbrek kanserinin insan vücudunda belirtileri ise idrarda kanama, ikincisi kasıklarda ağrı, üçüncüsü ise kasıklarda bazı sertliklerdir. Eğer vücudunuzda bu tarz belirtiler var ise en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Böbrek sağlığını korumak isteyen bir bireyin yapması gerekenler ise şu şekildedir.

  • Günde iki litreye yakın su tüketilmelidir. Böbreği susuz bırakmak idrarınızın sararması gibi bazı kötü sonuçlara yol açabilir. Suyu az tüketmeniz yani böbreğinizi susuz bırakmanız taş oluşma riskini arttırır ve böbrek kanserini de tetikler.
  • Düzenli egzersiz ve spor yapılmalıdır.
  • Beslenme düzenine dikkat edilmelidir.
  • Alkol, sigara tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Yiyecekleri bol su ile yıkayarak tüketmeliyiz.

Böbrekler hayatsal önem taşıyan organlarımızdır. Bu yüzden böbrek sağlığınıza gerekli önemi göstermenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın