Böbrek Kanseri Nedenleri

yorumsuz
181 okunma
Böbrek Kanseri Nedenleri

Böbrek Kanseri Nedenleri

Böbrek kanseri, oluştuğu andan itibaren hızla yayılan bir hastalıktır. Başlarda pek belirti vermeyen böbrek kanseri, teşhis edildiğinde tüm vücuda yayılmış durumdadır. Bu nedenle sıradan belirtiler bile önemsenmeli ve her türlü riske karşı erken teşhis için doktora gidilmelidir. Böbrek kanserinin oluşumunda ise, farklı nedenler bulunmaktadır.

      Böbrek kanserinin nedenleri

Böbrek kanserine neden olan kesin bir faktör bulunmasa da, hastalığın oluşumuna sebep olan bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

    -Yaş faktörü: İlerleyen yaş, böbrek kanseri riskini arttırmaktadır. Bu durum, yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücut metabolizmasının zayıflaması ve böbreklerin işlevini gerektiği gibi yerine getirememesiyle açıklanabilir.

     -Obezite: Obezite, birçok hastalığa sebep olmaktadır. Fazla kilolu kişiler, böbreklerin işlevlerinin bozulmasından dolayı, böbrek kanseri riski altındadır.

  -Genetik faktörler: Çeşitli hastalıklarda olduğu gibi böbrek kanserinin oluşmasında da genetik faktörler rol oynayabilir. Ailesinde böbrek kanseri geçirmiş kimsesi bulunanlar, doğrudan risk altındadır.

     -Sigara: Sigara, böbrek kanseri oluşuma sebep olabilecek ciddi ve zararlı bir alışkanlıktır. Bu konu üzerine yapılan araştırmalar, sigara içenlerin, içmeyenlere oranla daha fazla risk altında olduğunu kanıtlamıştır.

   -Beslenme alışkanlıkları: Beslenme, sağlıklı bir yaşam için en dikkat edilmesi gereken noktadır. Düzensiz beslenme, sürekli yağlı ve lif oranı düşük yiyeceklerle beslenme, böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirmesinde zorlanmasına sebep olur ve kanser oluşumunu tetikler.

   -Yüksek tansiyon ve yüksek kan basıncı: Bu iki hastalığı bulunanlarda, böbrek kanseri oluşma riski fazladır.

   -Diyaliz tedavisi: Hastalıkları nedeniyle uzun süre diyaliz tedavisi görmek, böbrek kanserinin nedenleri arasında bulunmaktadır.

   -Mesleki risk faktörleri: Çelik, kurşun, plastik ve petrol gibi ağır kimya sanayisinde çalışanlar, maruz kaldıkları kimyasallar dolayısıyla, böbrek kanseri riski altındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz faktörler, böbrek kanseri riskini arttıran faktörlerdir. Böbrek kanserinin kesin nedeni henüz belirlenememiştir. Ancak, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak, kanserin görülme riskini azaltabilir. Dengeli ve düzenli beslenme, sigaradan uzak durma, kilo dengesini koruma ve çeşitli risklere karşı doktor kontrolüne gitmek, böbrek kanserinden korunmada etkilidir. Ayrıca, ailesinde böbrek kanseri geçirmiş olanlar, her yıl belirli periyodlarla kontrollere gitmelidir. Başlarda belirti vermeyen böbrek kanseri, tanısı koyulduğunda tedavisi zor olmaktadır. Erken teşhis, bu noktada hayati önem taşımaktadır. Hastalığın ilk evresinde teşhis edilmesi, tedaviyi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın