Böbrek Kanseri Neden Olur

yorumsuz
331 okunma
Böbrek Kanseri Neden Olur

Böbrek Kanseri Neden Olur

Böbrek kanseri olmasının birden fazla nedeni vardır ;ancak bazı sebepler bunları iki kat arttırabilir. şöyle bir göz atmak gerekirse ´´Sigara içmek, cinsiyet, ırk, yaş, beslenme, kilo, yüksek tansiyon, bazı ilaçların aşırı kullanımı, kadmiyum maddesine maruz kalma, diyalize sık sık girip çıkma, genetik faktörler örneğin ailede böbrek kanseri geçirmiş veya herhangi bir kanser türüne yakalanmış olan bir birey var ise, bunlar en etkili sebeplerinden biridir.

Bunlardan bazıları bu riski azaltabilir örneğin`, sigarayı bırakmak veya günlük, aylık kullanım miktarını azaltmak, kan basıncını düşürmek yani adrenalin içeren aktivite ve olaylara katılmamak, ideal bir kiloya sahip olmak, yağlı besinleri hayatınızdan çıkarmak veya olabildiğince azaltmak, sebze ve  meyve tüketimini arttırmak gereklidir. Eğer mümkünse sebzeleri haşlayarak yemek, meyveleri ise günde bir -iki porsiyonu geçmeyecek şekilde tüketmek gereklidir.

Sigara İçmek:

Sigarayı günümüzde neredeyse çoğu insan kullanıyor. Sigara böbrek kanserini  iki katına çıkaryor.

Cinsiyet:

Kim ne kadar hastalıkların cinsiyetle alakalı olmadığını söylese de böbrek kanseri görülme riski kadınlarda yaklaşık yüzde yirmi, erkeklerde ise yaklaşık yüzde otuz oranında görülmektedir.

Yaş:

Böbrek kanseri genellikle yetişkinlerde görülür çocuklarda görülme riski daha azdır ;ancak yetişkinlerde de belirli bir yaş aralığı vardır 50 ila 70 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir.

Beslenme ve Kilo:

Uzmanlara göre eğer bir insan hayatının çoğu dönemini özellikle ergenlik dönemini yağlı besinler tüketerek geçirirse ve obezite gibi  sağlık sorunları var ise bu kişinin böbrek kanseri olma riski ideal kiloda olan insanlara nazaran  daha fazladır

Yüksek Tansiyon:

Bir diğer ismi ile kan basıncının fazla olması olan hipertansiyon böbrek kanserine yakalanma riskini arttırır.

Bazı İlaçların Kullanımı:

Ağrı kesicileri herkes hastalığını sorgulamadan kullanıyor ;ancak fenasetin içeren ağrı kesiciler böbrek kanserini tetikler. Hatta bundan dolayı 1983 yılında ABD´de fenasetin içeren ve bütün ağrı kesiciler yasaklanmıştır.

Diyaliz:

Uzun sürede diyalize girme işlemi böbreklerde olan kanserli kistler geliştirebilir. Bu gelişmelere  genellikle erkenden teşhis koyulur ve kanser yayılmadan önce ortadan kaldırılır.

Ailede Böbrek Kanseri Geçmişi:

Böbrek kanseri riskinde genetik faktörlerin büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bunlar birinci derece akrabalarından böbrek kanseri olan kişilerde böbrek kanserine yakalanma riskini iki katına çıkarabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın