Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

yorumsuz
187 okunma
Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek kanseri, böbrek içinde tümör oluşmasıdır. Böbrek oluşan tümör, kısa zamanda, akciğerden başlayarak tüm vücuda yayılmaktadır. Böbrek kanserinin farklı evreleri ve türleri bulunmaktadır. Tedavisi, bu etkenler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Günümüzde, teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak, sağlık sektöründe kullanılmaya başlanan yeni cihaz ve teknikler, hastalığın farklı şekillerde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

    Böbrek kanserinin tedavisi

  Böbrek kanserinin tedavisi için, tümörün türüne(iyi huylu-kötü huylu), evresine ve kişinin sağlık durumuna göre bir plan hazırlanır. Bazı kişiler, böbrek kanseri haricinde farklı hastalıklar için de tedavi görüyor olabilir. Bu durum, hastalığın tedavi şeklinin belirlenmesinde etkilidir.

Cerrahi operasyon: Kanserli hücrenin tamamıyla çıkarılıp temizlenmesinden dolayı, böbrek kanseri tedavisi için etkili tekniktir. Bu sayede tümörlü kısım alınarak, hastalığın yayılması önlenir. İlaç tedavisi ile de bir süre hasta kontrol altında tutulur.

  Embolizasyon: Bazı sebeplere bağlı olarak, cerrahi operasyon uygulanması mümkün olmayan hastalara uygulanan tedavi şeklidir. Embolizasyon  tedavisi, kateter ile, kasıklardan damar yolu açıp böbreğin etrafındaki damarlara ulaşılarak uygulanan tedavi şeklidir.

   Kryoablasyon: Yeni uygulanmaya başlanan, cerrahi operasyona alternatif tedavi tekniklerinden birisidir. Bu yöntem, Özel ilaçlı iğnelerle, kanserli hücreye ulaşılıp, bu hücrenin yayılmasının önlenmesi için dondurulmasına dayalı bir yöntemdir.

    Radyoterapi: Işın tedavisidir. Böbrekteki kanserli hücreye yerleştirilen yüksek ısıdaki x-ışınlı iğne ile, tümörler yakılarak yok edilir.

Hastalığın oldukça ilerlediği dönemlerde, böbrek kanseri tedavisi için kısmi tedavi de uygulanabilmektedir. Yani, hastalık oldukça yayıldığı için, tümörlü hücrelerin hepsi temizlenemese de, bir kısmı temizlenir. En azından, kansere sebep olan ana tümör alınarak hastalığın yayılması önlenir.

Biyolojik ilaç tedavisi de, hastalığın çoğalmasını önleyici bir tedavi şeklidir. Özel olarak geliştirilmiş ilaçlar, kanserli hücrelerin öldürülmesinde etkilidir.

   Böbrek kanseri tedavisi için uygun yöntem, gerekli tetkikler sonucunda belirlenmektedir. Hastalığın ne derece yayılmış olduğu, tedavi şeklinin belirlenmesinde en büyük etkendir. Doktorlar, böbrek kanseri tedavisi için, her zaman öncelikli olarak cerrahi operasyonu önermektedir. Çünkü bu yöntem, kanserli hücrenin alınmasından dolayı hastalığın sonlandırılmasında etkilidir. Ancak, herkese cerrahi operasyon uygulanmayabilir. Bu durumda ise, yukarıda bahsettiğimiz alternetif tedavi yöntemleri içerisinden uygun olanı belirlenerek tedaviye başlanır. Tedavi uygulandıktan sonra da, hasta belirli periyodlarla muayene edilmekte ve hastalığın tekrarlama riskine karşı kişi, kontrol altında tutulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın