Böbrek Kanseri Evreleri

yorumsuz
467 okunma
Böbrek Kanseri Evreleri

Böbrek Kanseri Evreleri

Kanser türleri içerisinde hayati öneme sahip böbrek kanserinin ciddiyeti evrelerine bağlıdır. Her hastalık türünde oduğu gibi böbrek kanserinde de ilk evre, daha basit ve kolay tedavi edilebilir bir evredir. Böbrek kanseri evleri, hem hastalığın derecesinin hem de uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi için önem taşımaktadır.

      Böbrek kanseri evreleri 

    Birinci evre: Hastalığın henüz oluştuğu birinci evre, kanserin bölgesel olduğu evredir. Bu evrede, hastalık diğer organlara yayılmamıştır. bu nedenle erken teşhis edildiğinde ameliyatla tedavisi oldukça basittir ve iyileşme şansı çok yüksektir.

 İkinci evre: Hastalık ilerlemeye başlamıştır. Bu aşamada da ameliyatla tedavi imkanı bulunmaktadır.

 Üçüncü evre: Hastalık, diğer doku ve organlara sıçramaya başlamaktadır.

   Dördüncü evre: Kanser hücrelerinin diğer doku ve organlara yayıldığı en ciddi aşamadır. Bu evrede, kanserin tedavisi diğer evrelere göre oldukça zordur. Ameliyat, kemoterapi, ve radyoterapi gibi ek tedavi yöntemleriyle desteklenmektedir. Böbrek kanseri evrelerini tanımlarken daha çok, birinci ve ikinci derece diye bir tabir kullanılır. Birinci evre böbrek kanseri, hastalığın tedavisinin en kolay olduğu ve daha diğer organlara yayılmadığı dönemdir. İkinci evre ise, kanserin, diğer doku ve organları etkisi altına aldığı en ciddi evredir. Kanser, teşhisi konulduktan sonra evrelenir. Tanı koymak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hastalık eğer yayılmışsa, ilk başta akciğeri etkilediği için, akciğer tomografisi, hastalığın evresini belirlemede yardımcıdır. Onun haricinde, MR, biyopsi ve kan sayımı gibi tahlil ve tetkiklerle, böbrek kanseri tanısı konulur, evrelemesi yapılır.

 Böbrek kanseri tedavisi için uygun teknik evresine göre belirlense de, en çok uygulanan yöntem cerrahi ameliyattır. Çünkü hastalığın yayılmadan tedavi edilmesi için, kanserli hücrelerin alınması gerekmektedir. Zaten ameliyat haricinde dondurma ve iğne ile yakma olmak üzere iki tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemler de, tedavide açık operasyon kadar etkili değildir.

 Böbrek kanserinden korunmak mümkün mü?

Vücut işleyişini bozan ve hayati tehlike doğuran böbrek kanserinden korunmak için, beslenme düzenine dikkat edilmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, günlük spor yapmalı ve hazır yiyecekler tüketilmemelidir. Böbrek kanserine açıkça sebep olan faktörler bilinmese de, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak, hastalıktan korunmak için bir avantaj olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın