Böbrek Kanseri Belirtileri

yorumsuz
170 okunma
Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri, böbreklerdeki kanserli hücrelerin sebep olduğu fonksiyon bozukluğu ile, insan vücudunun tüm işleyişini bozacak yapıda bir hastalıktır. Vücut metabolizmasının sağlıklı bir şekilde çalışması için, kanın temizlenmesi ve toksinlerin vücuttan atılması gerekmektedir. Bu görevleri, böbrekler üstlenmektedir. Böbrekler kanı temizler, idrar oluşturarak zararlı atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Dolayısıyla, böbreklerde oluşan tümör, böbreklerin fonksiyonunu yerine getirmesini engelleyerek vücut işleyişini bozar. Üstelik bu hastalık hızla çoğalan bir yapıdadır. Hızla çoğalmasının yanında, damarlar aracılığıyla vücudun farklı organlarına dağılır. Ne kadar çok yayılırsa, tedavisi de o derece zorlaşır. Kanser türleri içerisinde büyük ciddiyet taşıyan böbrek kanseri, değişik evrelerinde bazı belirtilerle kendini göstermektedir.

       Böbrek kanseri belirtileri 

   Kanlı idrar: İdrardan kan gelmesi, böbrek kanserinin en sık rastlanan belirtisidir. Farklı sebeplere bağlı olarak da idrarda kan görülebilir ancak, öncelikli ihtimal olarak böbrek kanseri düşünülmeli ve ihmal edilmemelidir.

      Şişkinlik ve hazımsızlık: Karnın alt bölgesinde sürekli şişkinlik ve su bile içilse belirli bir süre devam eden hazımsızlık, böbrek kanseri belirtileri arasındadır.

 İştahsızlık ve kilo kaybı: Böbrek kanseri, böbreklerin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirmesini engellemesinden ve diğer organlara da yayılmasından dolayı, aşırı enerji harcanmasına, doğal olarak  hızlı kilo kaybına sebep olmaktadır. Hastalığın sürekli ilerlemesinden dolayı iştahsızlık da ortaya çıkmaktadır.

     Yüksek ateş: Grip, nezle veya herhangi bir enfeksiyonel hastalık görülmediği halde, uzun süre düşmeyen ateş, böbrek kanseri belirtisi olabilir.

   Yorgunluk ve halsizlik: Hastalığın, vücudun diğer organlarına yayılarak fazla enerji harcanması, kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesine sebep olmaktadır.

 El, eklem ve bacaklarda şişme: Böbreklerin fonksiyonları bozulduğu ve toksinler tam anlamıyla vücuttan atılamadığı için el, eklem ve bacaklarda şişme görülür.

     Kansızlık: Hastanın sürekli yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olan böbrek kanseri belirtileri arasında kansızlık da bulunmaktadır.

Bu belirtiler, böbrek kanserinin orta seviyelerde olduğu dönemlerde görülen belirtilerdir. Aslında hastalık, ilk evrelerde kendini pek belli etmemektedir. İlerlemeye başladığında yukarıda bahsettiğimiz belirtileri göstermektedir. Eğer tüm vücuda dağılmaya başlamışsa, belirtiler daha da şiddetlenmektedir.

    Kanlı öksürük: Kanlı öksürük, ciddi bir böbrek kanseri belirtisidir. Hastalığın oldukça ilerlediği dönemlerde ortaya çıkar.

 Solunum zorluğu: Vücut düzeninin bozulması, nefes darlığına da sebep olmaktadır.

   Sürekli bel ağrısı: Geçmeyen bel ağrısı da, böbek kanseri belirtisi olabilir.

Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, hemen bir doktora başvurmalı ve gereken tetkikler sonucunda tedaviye başlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın