Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir

yorumsuz
247 okunma
Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir

Böbrek kanseri, oluştuğu dönemlerde belirti göstermeyen bir hastalıktır. Kanser yayıldıkça belirti göstermeye başlar ve bu belirtiler farklı evrelerde değişik şekillerde farkedilir.

     Böbrek kanserinin belirtileri

Böbrek kanseri oluştuğunda, diğer doku ve organlar da doğrudan tehlike altındadır. Çünkü, kanserin oluşumu genelde ilk evrede farkedilmez. Kan dolaşımı ile başta akciğer olmak üzere diğer organları da hızlı bir şekilde etkisi altına alan böbrek kanseri, farkedildiğinde ilerlemiş durumdadır. Hastalığın yayıldığı dönemlerdeki belirtileri ise şunlardır:

 -Kanlı idrar: İdrarda kan görülmesi, böbrek kanserinin en sık rastlanılan belirtisidir. Kanlı idrar, başka hastalıkların belirtisi de olabilir ancak, idrar oluşumu sağlayan böbreklerin fonksiyonunun bozulması ile idrarda kan görülmesi, böbrek kanserine işaret edebilir.

  -Karın bölgesinde şişlik: Kanserin oluşumuyla böbrekler düzgün çalışmadığı için, karnın alt bölgesinde şişlik görülmektedir. Hazımsızlık da, bu dönemde görülen böbrek kanseri belirtileri arasındadır.

   -Kilo kaybı: Tümörlü hücrelerin tüm vücudu etkisi altına alması, kişide bir anda aşırı kilo kaybı yaşanmasına sebep olmaktadır.

   -İştahsızlık: Böbrek kanserinin vücut dengesini bozmasından dolayı hastada iştahsızlık görülmektedir.

    -Yüksek ateş: Herhangi bir enfeksiyonel hastalık olmaksızın sürekli geçmeyen yüksek ateş, böbrek kanseri belirtisi olabilir.

 – Yorgunluk hissi: Böbreklerin işlevini bozduğu gibi, diğer organların da işlevinin bozulmasına sebep olan kanser, hastanın sürekli yorgun hissetmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla, birden kendini yorgun hisstemeye başlayanlar, aşırı halsizlik ve sürekli uyku eğiliminde olanlar, böbrek kanseri riskini düşünmeli ve gereken önlemleri almalıdır.

    -Kansızlık: Sağlıklı bir vücut için önemli görevleri bulunan böbreklerin, kanser oluşumuyla fonksiyonlarını kaybetmesi, ilerleyen evrelerde kansızlığa sebep olmaktadır.

   -Bacaklarda şişme: Böbrekler, idrar oluşumunu sağlayan organlardır. Tümörün oluşmasıyla böbrekler, üstlendiği görevi gerektiği gibi yerine getiremediği ve toksinler vücuttan atılamadığı için, bacaklarda ve eklem bölgelerinde doğal olarak şişkinlik gözlenmektedir.

Bu belirtiler, böbrek kanserinin diğer organlara yayıldığı dönemlerde görülen belirtilerdir. Ancak, hastalık iyice yayıldığında, daha da sert belirtiler göstermektedir. Nefes darlığı, hastalığın son evresine geldiği dönemde görülen böbrek kanseri belirtisidir. Kanlı öksürük ve şiddetli bel-böğür ağrıları da, kanserin en ileri evrelerinde görülen ciddi belirtilerdir.

Günümüz teknolojisinde, her hastalğının olduğu gibi böbrek kanserinin tedavisi de mümkündür. Hastalığın değişik evrelerinde değişik ve modern tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu nedenle, yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşayanlar, ihmal etmeden tedavi için bir hekime görünmelidir. Kişilerin vücut yapısı farklı olduğundan, bazı kişilerde bu belirtilerin sadece biri, bazılarında ise birkaçı birden görülebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın