Böbrek Kanseri Ameliyatı, Nedir ve Nasıl Yapılır?

yorumsuz
319 okunma
Böbrek Kanseri Ameliyatı, Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Oldukça saldırgan bir hastalık olarak bilinen ve oluştuğu andan itibaren kısa bir süre içerisinde tüm vücudu etkisi altına alabilen böbrek kanseri için farklı ameliyat teknikleri bulunmaktadır. Açık veya kapalı olarak yapılabilen böbrek kanseri ameliyatı, hastalığın evresine ve kişinin genel durumuna göre belirlenmektedir. Bazı kişilerin sağlık durumu neticesiyle açık ameliyat olması mümkün değildir. Bu durumda, modern tıbbın bir getirisi olan kapalı ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır.

    Böbrek kanseri ameliyatı

Hastalığın tedavisi için en çok tercih edilen açık operasyon, başarılı cerrahlar tarafından olumlu sonuç verecek şekilde yapılabilmektedir. Açık böbrek kanseri ameliyatı, tümörlü böbreğin tamamının ya da bir kısmının alınması şeklinde yapılmaktadır. Kanserli hücre bölgeden alınarak, hastalığın önlenmesi amaçlanmaktadır. Cerrahi operasyon sırasında kanserli böbrek, etrafındaki dokularla birlikte çıkarılmaktadır. Bu durum, hastalığın tekrarlamasını ve yayılmasını önlemek için yapılmaktadır. Böbrek ameliyatında, tümörün çapı büyük önem taşımaktadır. Genelde, 6 cm’den küçük tümörlerde, böbreğin tümü değil de, sadece kanserli kısmı alınmaktadır. Ancak, 6 cm’den büyük tümörlerde, sadece hasarlı kısım alınırsa, hastalığın ilerleyen dönemlerde tekrar etme riski artmaktadır. Bu nedenle, 6 cm’den büyük tümörler için böbrek kanseri ameliyatı yapılırken, kanserli böbreğin tümü alınmaktadır.

Açık ameliyat uygulanması mümkün olmayan hastalara ise, kapalı ameliyat tekniği uygulanmaktadır. Kapalı ameliyatta, yine genel anestezi ile yapılmaktadır. Kapalı ameliyat çeşitleri, dondurma ve ışın tedavisi olarak ikiye ayrılmaktadır. Dondurma işlemi, özel iğnelerle tümörün dondurulmasıdır. Işın tedavisinde ise, yine elektrik akımı verilen özel iğnelerle, tümörler yakılarak yok edilmeye çalışılmaktadır. Böbrek kanseri ameliyatı ne şekilde yapılırsa yapılsın, iyileşme sürecinde hasta sürekli kontrol altında tutulmakta, ilaçlarla tedavi desteklenmekte ve hastaya psikolojik destek de sağlanarak tedavi süreci hızlandırılmaktadır.

Farklı türlerde yapılabilen böbrek kanseri ameliyatı için, aksi bir durum olmadıkça hekimler tarafından önerilen en etkili yöntem, açık cerrahi operasyondur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın