Böbrek Kanaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
357 okunma
Böbrek Kanaması, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanaması

Böbrek, omurgalı tüm canlılarda olan en önemli organlar arasında yer almaktadır. Temel işlevi kanın temizlenmesi, süzülmesi ve boşaltılmasıdır. Böbreğin işlevsel görevlerini yerine getirememesi durumunda yaşamın sürmesi tıbben imkansızdır. Son derece kritik öneme sahip olan böbreğin işlevsel hale gelmesinde çeşitli problemler bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği ya da böbrek kanaması bunlardan biridir. Yazımızın devamında böbrek kanaması, belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detaylara yer veriyor olacağız.

Böbrek kanaması oldukça riskli bir durumdur. Yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin her bireyde çıkabilmektedir. Genellikle başka hastalıklarla paralel bir şekilde ortaya çıkan bir böbrek sorunudur. Özellikle diğer böbrek sorunlarından dolayı ortaya çıktığı söylenebilir. Böbrek kanamasının temel nedeni olarak böbrek taşlarını söylemek hata olmayacaktır. En temel etkenler arasında gösterebiliriz. Böbrek içerisinde birikmiş olan kristal yapıya benzer kumların böbreğe vermiş olduğu zararlar bulunmaktadır. Böbrekten düşmeyen bu kumların zamanla taşa dönüştüğü ve böbrek kanamasına neden olduğu söylenebilir. Bunun dışında böbrek içerisinde ortaya çıkabilecek iltihaplanmalar da böbrek kanaması için etken unsurlardan biridir.

Böbrek kanamasının pek çok belirtisi olabilmektedir. Bununla ilgili en sık ve en kesin belirti idrarda oluşan kanamadır. Kişinin idrarından kan geliyorsa, böbrek kanaması şüphesi çok fazla olacaktır. Bilindiği gibi, böbrek kanı zararla maddelerden temizlemekte ve idrar yoluyla boşaltmaktadır. İdrardan gelen kanın nedeni büyük olasılıkla böbrek kanamasıdır. İdrar renginin bulanık ya da kırmızı şeklinde geliyor olması, böbrek kanamasının kanıtı olarak tahmin edilebilir. Bir diğer önemli belirti ise idrar sırasında oluşan aşırı yanmalardır. Bu durumda böbrek kanaması olma olasılığı çok yüksektir. Böbrek kanaması olan kişilerde görülen belirtilerden biri de aşırı mide bulantılarıdır. Mide bulantısı ile birlikte kusma ve baş dönmeleri sıklıkla görülmektedir. Bu ve bunun gibi belirtilerin sık yaşanması durumunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yapmanız gereken bellidir. Hiç vakit kaybetmeden en yakın bir hastaneye başvurmalısınız. Gerekli test, kontrol ve tahliller sonucu hastalıkla ilgili tanı konulabilecektir. Böbrek kanaması tanısının konması durumunda tedaviye hemen başlanmalı ve ihmal edilmemelidir.

Böbrek kanaması ile ilgili bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu hastalıkta temel tedavi yöntemi böbrek taşlarına ve kanamaya neden olan unsurları ortadan kaldırmaktır. İlk etapta kişinin bol oksijenli ortamlarda istirahar ettirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte spor egzersizleri yapılmamalıdır. Tıbbi açıdan da bazı ilaçlar kullanılmalı ve kanamanın oluştuğu bölge tedavi edilmelidir. Ortalama 1 hafta gibi kısa bir sürede tedavi sonuç vermeye başlamaktadır. Tıbbi ilaçlarla birlikte bitkisel ilaçlarında kullanımı tavsiye edilmektedir. Bitkisel ilaçlara karşı alerjisi olmayan kişilerin tedavi süreçlerinde bu tür ilaçları kullanması çok önemlidir. Böbrek kanaması, tedavi edilebilir bir durumdur. Böbrek yetmezliği gibi tedavisi zor olan bir hastalık değildir. Önemli olan zaman kaybedilmemesi ve derhal tedaviye başlanmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın