Böbrek İflası, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
406 okunma
Böbrek İflası, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İflası

Daha çok yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olan böbrek iflası, zamanla böbreklerin yavaşlaması ve fonksiyonlarını yitirmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Böbrek insan vücudunda önemli role sahip bir organ olup vücudun su tuz ve mineral dengesini sağlar. Böbrek iflası gibi sorunlarda uygun tedavi yöntemi olan ilaç tedavisi uygulanır ve eğer bu tedavi yöntemi istenilen sonucu vermezse yeni bir böbrek arayışına gidilebilir.

Böyle önemli hususlarda organ bağışının önemi büyük ölçüde ön plana çıkmaktadır. Böbreğin iflas etmesi vücuttaki dengenin bozulması anlamına gelir. Diğer tüm iç organları etkileyebilecek hasara yol açabilir. Bundan dolayı iflas eden böbrek yerine nakil edilecek olan böbreğin de vücudun yapısına uyum sağlaması gerekmektedir.

  Böbrek iflası, belirtileri ve tedavisi hakkında edilinecek her türlü bilgi hayat kurtarmaya vesile olacaktır. Erken tanı konulması ve belirtilerin farkedilir olması böbreğin kurtarılmasının önünü açacaktır.

Böbrek iflası, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Böbrek iflası vücudun dengesini tamamen bozan bir durum olduğundan nakil aşamasına gelmeden teşhisi konulmalı ve  tedavisi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle kişinin bilinçli bir birey olup kendindeki rahatsızlığı önemsemesi ve bunun farkına varması gerekmektedir. Böbrek rahatsızlıklarındaki ilk belirti genellik ile mide bulantısı ve kusma şeklinde seyreder. Bunları takip eden baş dönmeleri sonucu doktora başvurulması gerekmektedir. Bu belirtiler birçok hastalığın başlangıcı olabildiğinden teşhis konulması gerekmektedir. İdrar ve kan testleri sonucunda sorunun ne olduğu tespit edilir ve tedavi süreci başlar.

Böbrek iflası süreci boyunca organa fazla yüklenmemek gerekmektedir. Potasyum içerikli gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü potasyumun vücuttaki emilimi zordur ve böbrekler bunu kaldıramaz. İdrar miktarı azalır ve kas spazmları görülür. Bu belirtiler böbrek iflasının gelişini gösterir. Özellikle diyabet (şeker hastalığı) olan kişilerin böbrek iflası yaşama olasılığı yüksektir. Sigara kullanan ve alkol tüketen kişilerin de daha çok yakalanma riski bulunmaktadır. Böbrekler sindirim sisteminde ve vücudun mineral emiliminde büyük önem taşıdığından aldığımız gıdalar böbrekler için çok hayati önem taşır. Böbrek rahatsızlıklarında en çok dikkat edilmesi gereken konu beslenme biçimidir. Yoğun lifli ve potasyum içerikli gıdalar başta olmak üzere nikotin ve alkol de böbrekler için oldukça zararlıdır. Böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin doktor gözetiminde belli bir beslenme programı oluşturması gerekmektedir.

    Böbrek iflası ve belirtileri görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. Aksi halde tüm iç organlar zarar görebilir ve bu durum hayati önem taşımaktadır. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa böbrek nakli yapılması durumunun önüne o kadar geçilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın