Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

yorumsuz
321 okunma
Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Böbrek hastalıkları, kişinin vücut işleyişini ve yaşam kalitesini bozan, tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğuran hastalıklardır. Bazı böbrek hastalıkları, önemli bir boyuta ulaşıncaya kadar belirti vermemektedir. Belirti vermeye başladığında ise, ihmal edilmeden sağlık kuruluşlarının gerekli bölümlerine başvurulmalıdır.

Böbrek taşları, böbrek yetmezliği, idrar yolu ve böbrek iltihaplanmaları ile böbrek kistleri, halk arasında en sık rastlanan böbrek hastalıklarıdır. Bu hastalıkların teşhis edilmesinde, hastanın duyarlılığı büyük önem taşımaktadır. Belirtileri önemseyerek doğru şekilde değerlendiren ve doktora başvuran kişinin tedavi olma şansı yüksektir. Aksi takdirde, ilerleyen böbrek hastalığı böbreğin kaybedilmesine kadar giden önemli bir hastalıktır.

İnsan vücudunda, iki adet böbrek bulunmaktadır. Herhangi bir böbrek hastalığından dolayı, böbreğin birisi alınsa bile, kişi yaşamına devam edebilir. Ancak, iki böbreğin de hastalıktan etkilenmesi durumunda, böbrek nakli ile tedavi gerekebilir. Bu durumlara sebebiyet vermemek amacıyla, hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı dönemde, tedavi için gereken bölüme gidilmelidir.

   Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar?

 Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar? sorusunun cevabı, nefroloji ve üroloji bölümdür. Böbrekleriyle ilgili şikayeti olanlar, zaman kaybetmeden nefroloji bölümünden randevu almalıdır. Aynı zamanda, idrar yolları ve mesane kaynaklı böbrek hastalıklarına üroloji bölümü  bakmaktadır. Onun haricinde böbrek hastalıkları, eğer ileri evrelerdeyse, kalp-damar, tansiyon ve şeker hastalığı olmak üzere, dahiliye bölümünün kapsamında olan hastalıklara da yol açabilmektedir. Bu durumda ise, tedavi, bir dahiliye uzmanıyla birlikte gerçekleştirilir. Hastalık erken teşhis edilirse, tedavisi daha kolay olur. Ağrı, bulantı, halsizlik, şişkinlik ve uyuşukluk gibi belirtiler gösteren böbrek hastalıkları, sağlıklı bir yaşam için ilerlemeden tedavi edilmelidir.

Nefroloji bölümünden randevu alınarak doktora gidildiğinde, hastalığın seyrine göre gereken branşlara, hekim tarafından yönlendirmeler yapılarak, tedavi en iyi şekilde gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın