Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

1 yorum
312 okunma
Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Hastalıkları

İnsanların, sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için tüm organlar bir bütünlük içinde çalışmaktadır. Bazı organların ise, vücut mekanizması içerisinde önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Böbrekler, sağlıklı ve zinde bir vücut için hayati öneme sahip organlardır. Böbreklerde oluşabilecek çeşitli hastalıklar, bütün vücudun işleyişini bozarak, ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır.

    Böbrek hastalıkları nelerdir?

İnsan vücudunu olumsuz yönde etkileyen birçok böbrek hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkların hayati tehlikesi, türüne ve dercesine göre belirlenmektedir. En sık rastlanan böbrek hastalıkları şunlardır:

   -Böbrek taşı: İdrardaki yabancı maddelerin böbrekte çökmesiyle oluşan böbrek taşı, şiddetli böbrek ağrısına sebep olmaktadır.

 -Böbrek enfeksiyonu: Basit ve karmaşık enfeksiyon olmak üzere iki tür bulunan böbrek enfeksiyonu, kusma, ağrı ve halsizliğe sebep olmaktadır.

 -İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, böbrekleri ağrı ve işlev bozukluğuna sebep olmaktadır.

-Böbreklerde tümör: İyi huylu veya kötü huylu olarak görülebilen böbrek tümörleri, vücut işleyişinde sorun yaşanmasına sebep olmaktadır.

  -Böbrek kistleri: Basit veya polikistik diye iki çeşidi bulunan böbrek kistleri, yaşamsal bir tehlike oluşturmasa da, vücut sağlığı açısından tedavi edilmeleri gerekmektedir.

  -Damar hastalıkları: Damarlarda oluşabilecek sertleşme ve daralma gibi olumsuz durumlar, böbreklere kan akışını engellediği için, çeşitli böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

  -Genetik böbrek hastalıkları: Ailesinde herhangi bir böbrek hastalığı geçirmiş kimseler bulunanlar, doğrudan böbrek hastalıkları riski altındadır.

-Farklı hastalıkların sebep olduğu böbrek hastalıkları: Yüksek tansiyon ve diyabet gibi riskli hastalıklar, böbrek hastalıklarına da sebep olabilmektedir.

   -Böbrek yetmezliği: Kronik ve akut olmak üzere iki çeşidi bulunan böbrek yetmezliği, böbreklerin görevini yerine getiremediği durumlarda oluşmaktadır.

Farklı sebeplere bağlı olarak birçok çeşidi bulunan böbrek hastalıkları, tedavi edilmediği takdirde hayati risk doğurmaktadır.

   Böbrek hastalıkları belirtileri

Böbrek hastalıkları, hastalığın nedenine döre farklı klinik belirtiler göstermektedir. İltihaplanmaya bağlı hastalıklar genelde ağrı şeklinde kendini belli eder. İltihaplanma harici böbrek hastalıklarında görülen belirtiler genelde aynıdır.   -Şişkinlik ve hazımsızlık   -Bulantı ve kusma

-Bacaklarda ve eklemlerde şişme

-Hızlı ve sebepsiz kilo kaybı

-Birden görülen iştahsızlık

-Farklı bir hastalık bulunmadığı halde yüksek ateş gözlenmesi

-Kanlı idrar

-Çarpıntı, nefes darlığı

-Kanlı öksürük

-Şiddetli bel, böbrek veya karın ağrısı

Böbrek hastalıklarının belirtileri, hastalığın çeşidine ve evresine göre değişiklik göstermektedir. Tedavisi ise, hastalığın nedeni belirlendikten sonra, gereken yöntemle yapılmaktadır.

  Böbrek hastalıkları tedavisi

Hastalığın etmeninin ve ilerlemişlik derecesinin doğru şekilde saptanabilmesi için öncelikle hasta, ayrıntılı bir muayeneden geçirilir. Böbrek hastalıklarının etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için erken teşhis, oldukça önem taşımaktadır.

Enfeksiyonel böbrek hastalıkları, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilirken, damar sertliğine bağlı böbrek hastalıkları, böbrek yetmezliği ve böbrek kanseri gibi daha ciddi hastalıklar, cerrahi operasyonla tedavi edilebilmektedir. Hatta bazı durumlarda böbrek hastalıkları, sonucu böbrek nakline kadar giden operasyonlar gerektirebilmektedir.

Hastalığın tedavisi ne şekilde yapılırsa yapılsın, kişinin yaşam düzeninde bazı değişiklikler yapması, tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır. Bu değişikşikler, düzenli ve dengeli beslenme, spor yapma ve sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durma şeklindedir. Ayrıca kişi, bu dönemde, psikolojik tedavi de alarak, hastalığın üstesinden daha kolay gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın