Böbrek Hastalıkları Belirtileri

yorumsuz
138 okunma
Böbrek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek hastalıkları, böbreklerin işlevini yitirmesine ve vücut işleyişinin bozulmasına sebep olmaktadır. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan böbrek hastalıkları, değişik belirtiler göstermesi sonucu teşhis edilebilmektedir.

   Böbrek hastalıkları

-Böbrek taşı-kumu

-Böbrek iltihabı

-İdrar yolları iltihapları

-Böbrek yetmezliği

-Böbrek kanseri

-Böbrek büyümesi

-Damar sertleşmesi, en sık karşılaşılan böbrek hastalıklarıdır.

   Böbrek hastalıkları belirtileri

   Böbrek hastalıklarının belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterse de, hastalığın oluşumundan kaynaklandığı için genelde birbirine yakındır. Herhangi bir böbrek hastalığına yakalanan bir kişide görülen yaygın belirtiler şunlardır:

   -Sık idrara çıkma: İlk dönemlerinde kolay kolay belirti vermeyen böbrek hastalıklarının ilerlediği dönemlerde görülen belirtileri arasındadır.

   -Kanlı idrar: Tüm böbrek hastalıklarının en belirgin işaretidir. İdrarda kan görülmesi, genelde bir böbrek hastalığının varlığına işaret eder.

  -Karın bölgesinde geçmeyen ağrı: Böbrek hastalığının türü ne olursa olsun, tedavisi gecikince, bu hastalık, şiddeti sürekli artan ağrı ile kendini gösterir.

  -Mide bulantısı, zaman zaman kusma: Böbrek hastalıkları belirtileri arasında yer alan mide bulantısı ve kusma, hastalığın vücut işleyişini bozmasından kaynaklanmaktadır.

 – El ve ayaklarda şişme: Temel görevi idrar oluşturma olan böbreklerde görülen herhangi bir hastalık, böbreğin görevini yerine getirmesine engel olur. Düzgün çalışmayan ve idrar oluşturma görevini yerine getiremeyen böbrekler, toksinlerin birikmesi sonucu, el ve ayaklarda şişmeye sebep olur.

   -Yorgunluk: Kişide, eski hayatına göre, sürekli hale gelen yorgunluk ve uyuşukluk hissi, böbrek hastalıkları belirtisi olabilir.

   -Kansızlık: Böbrek hastalıklarının bir diğer belirtisi de kansızlıktır. Hastalığın sebep olduğu yorgunluğa bir de kansızlığın etkileri eklenince, kişi kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmektedir.

   -Ciltte kuruluk ve kaşıntı: Sağlıklı bir vücut için önemli görevleri bulunan böbrekler, cildin vitamin ve mineral dengesini de sağlamaktadır. Bu önemli görevler yerine getirilmediğinde ise, ciltte kuruluk ve kaşıntı görülmektedir.

 -Göz çevresinde, el ve ayaklarda şişlik: Böbrek işlevlerinin azalması, göz çevresi, el ve ayaklarda şişlikler görülmesine sebep olur.

   -İştah azalması ve kilo kaybı: Böbrek hastalıklarının sebep olduğu şişkinlik ve hazımsızlık dolaysıyla, iştah azalması da ortaya çıkar ve kişi bir anda, çok ciddi bir şekilde kilo kaybeder. Böbrek hastalıkları belirtileri arasında iştahsızlık ve kilo kaybı en sık rastlanan belirtilerdendir.

   -Kramp girmesi: Sık sık şiddetli şekilde görülen kas krampları, böbrek hastalıkları belirtisi olabilir.

Görüldüğü gibi, böbrekler vücut mekanizmasının düzenli bir şekilde çalışabilmesi için önemli görevleri bulunan organlardır. Bu organlarda oluşabilecek herhangi bir hastalık, bütün vücudu etkiler ve tedavi edilmezse, sonucu hayati tehlike doğurur. Bu nedenle, bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, gereken teşhis için, tecrübeli bir hekime başvurmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın