Böbrek Genişlemesi Zararları Nelerdir

yorumsuz
344 okunma
Böbrek Genişlemesi Zararları Nelerdir

Böbrek genişlemesi, her böbrek hastalığı gibi, mutlaka tedavi edilmesi gereken önemde bir hastalıktır. Böbreğin normal durumundan daha büyük olması olarak nitelendirilen böbrek genişlemesine, çeşitli böbrek hastalıkları sebep olabilmektedir. Halk arasında böbrek büyümesi olarak bilinen böbrek genişlemesi, her yaştan insanda görülebilen bir hastalıktır.

Böbreklerde idrar birikmesi sonucu oluşan böbrek genişlemesi, böbreklerin fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur. Hatta tedavi edilmezse, böbrek kaybına bile yol açabilecek tehlikededir.

  Böbrek genişlemesinin nedenleri

-Polikistik böbrek hastalığı

-İdrar yolları enfeksiyonları

-Mesane iltihapları

-Böbrek hücreli kanseri

-Böbrek displazisi

  Böbrek genişlemesinin belirtileri 

   Böbrek genişlemesi, hastanın hayatını her yönden olumsuz etkileyecek derecede önemli belirtilerle kendini göstermektedir. En sık rastlanan böbrek genişlemesi belirtisi yorgunluktur. Kansızlığın sebep olduğu yorgunluk, kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar ileri seviyededir. Yorgunluk haricinde diğer böbrek genişlemesi belirtileri ise şunlardır:

   -Kilo kaybı

   -İdrar değişiklikleri(Kanlı idrar, köpüklü ve kokulu idrar)

  -İdrar yaparken yanma hissi

  -Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon, böbrek genişlemesinin en riskli belirtilerindendir. Yüksek tansiyona bağlı olarak kan basıncı yükselir ve hastalık daha farklı ciddi hastalıklara yol açabilir. Genelde ilk evrelerde belirti veren yüksek tansiyon, kontrol altına alınırsa tehlikeli sonuçlar doğurmasının da önüne geçilmiş olur.

  – Sinir ve kaslarda kramp: Giderek genişleyen böbrekler, sinir sistemine baskı yapar ve ani kramplara neden olur.

  -Bel-sırt ağrısı: Büyüyerek diğer doku ve organlara baskı yapan böbrek, bel ve sırt ağrısına sebep olur.

  -Mide bulantısı ve kusma: Böbrek büyümesi, sindirim sisteminde de sıkıntılara yol açabilir. Sindirim sitemi bozuklukları ise, mide bulantısı ve kusmaya sebep olur.

   Böbrek genişlemesinin zararları

  -Böbrek genişlemesi, böbreklerin fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur.

-Büyüdükçe diğer doku ve organlara baskı yapmaya başlayarak daha da farklı hastalıklara sebep olur.

-Tedavi edilmezse, böbrekte kalıcı hasara, hatta böbrek kaybına yol açar.

-Tüm vücut işleyişini bozar.

   Böbrek büyümesinin tedavisi

  Böbrek büyümesi, ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar kolay ve kalıcı olarak tedavi edilebilir. Hastalığın erken dönemlerinde tedavi edilmesi, ilerde oluşabilecek olumsuzlukları engellemektedir. Böbrek genişlemesi, ultrasonla tespit edilir. Gereken idrar testi ve diğer tetkiklerden sonra da, tedavisi gerçekleştirilir. Hastalığın nedenine göre ilaç tedavisi ve cerrahi operasyonlar uygulunabilir. Bunlara ek olarak, kişinin yaşam düzeninde yapacağı bazı değişikliklerle de tedavi desteklenir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, bol su tüketimi, zararlı alışkanlıklardan uzak durma ve düzenli spor yapma, tedaviyi destekleyici aktiviteler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın