Böbrek Çürümesi Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
878 okunma
Böbrek Çürümesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Çürümesi Belirtileri

Halk arasında böbrek yetmezliği olarak bilinen böbrek çürümesi hastalığı böbreğin işlevlerini yerine getiremeyecek hale gelmesi demektir. Böbrek zararlı sıvıların vücutdan atılmasını sağlar fakat böbrek çürümesi olan bir hastanın böbrekleri bu tür fonksiyonlarını kaybederek zararlı sıvıları atamayacak hale gelmiştir.

Bu nedenle vücuttan zararlı sıvılar atılamayacağı için böbrek çürümesi ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bir çok böbrek rahatsızlığında olduğu gibi böbrek çürümesi hastalığınında vücuda ve böbreklere verdiği zararların geri dönüşü yoktur. Bu nedenle bu hastalığın erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Böbrek çürümesinin erken teşhis edilebilmesi için ise bu hastalığın belirtilerinin neler olduğunu bilmek gerekir.

Böbrek Çürümesinin İlk Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek çürümesi hastağında da erken teşhis tedavi açısından çok önemlidir. Fakat böbrek çürümesi ilk aşamada çok belirti göstermeyerek ilerleyen sinsi bir rahatsızlıktır. Böbrek çürümesinin belirtileri hastalığın aşamasına göre değişebileceği gibi kişiden kişiye göre de farklılıklar göstermektedir. Böbreğin en önemli görevi vücutda ki tuz, mineral ve su dengesini sağlamaktır.

Böbrek çürümesi böbreğin bu görevini yerine getirmesine engel olur. Bu nedenle böbrek çürümesinin ilk aşamasında görülebilecek en belirgin belirti kişinin günlük idrar miktarının azalması ya da hiç idrar ihtiyacı duyulmamasıdır. Ayrıca hastalık ilerlemeye başladıkça ayaklarda şişlik, vücutda ödem oluşması gibi sorunlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle bu tür belirtiler farkedilir edilmez acil bir doktora gitmek gerekmektedir.

Böbrek Çürümesinin İlerleyen Aşamada ki Belirtileri

Böbrek çürümesinin ilerleyen aşamasında da ilk aşamada olduğu gibi ayak ve bacaklarda şişkinlik, idrar azalması ve idrar çıkaramamak gibi belirtiler artarak devam eder. Ayrıca böbrek çürümesi ilerledikçe kişide çabuk yorulma, nefes alırken zorluk çekme, vücut direncinin azalması gibi sorunlar da ortaya çıkmaya başlar. Böbrek çürümesinin diğer belirtileri ise mide bulantısı, kusma, yemek yeme isteğinin azalmasıdır.

Böbrek çürümesi bazı hastalarda ruh halini etkileyen belirtilere de neden olabilmektedir. Dikkat dağınıklığı, sabit bir yere odaklanamama, çabuk sinirlenme, sürekli panik halinde endişeli hareketlerde bulunma gibi belirtiler ise böbrek çürümesinin psikolojik belirtileri arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın