Böbrek Büyümesi Tedavisi, Nedir ve Nasıl Yapılır?

yorumsuz
220 okunma
Böbrek Büyümesi Tedavisi, Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek büyümesi nedir?

Sağlıklı bir vücut için, metabolizmanın gerektiği gibi çalışması gerekmektedir. Metabolizmanın düzenli olarak çalışabilmesi için de, tüm organların bir görevi bulunmaktadır. Böbrekler, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en önemli görevleri üstlenen organlardandır. Öyle ki, böbreklerde oluşabilecek rahatsızlıklar, tüm vücut düzenini bozabilmekte ve farklı hastalıklara sebep olabilmektedir. Böbreklerde, çeşitli nedenlere bağlı olarak birçok hastalık oluşabilmektedir. Böbrek büyümesi, bu hastalıklardan birisidir ve önemsenmesi gereken ciddiyettedir.

Böbrekler, kandaki atık maddeleri süzerek idrar oluşturur ve mesaneye gönderir. Bu atık maddelerin idrar yollarından çıkarak birikmesi ise, tıkanıklığa yol açar. Oluşan tıkanıklık sonucunda da, böbrek büyümesi meydana gelir. Böbrek büyümesi tedavi edilmezse, diğer organlara da baskı yapmaya başlayacağı için, acil tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, hastalığın sonucu, böbrek kaybına kadar gidebilmektedir.

   Böbrek büyümesinin tedavisi nasıl yapılır?

 Böbrek büyümesi için, farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Hastalığın kalıcı olarak doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için, öncelikle hastalığın sebebi belirlenmelidir. Böbrek büyümesine, idrar yolları enfeksiyonu, polikistik böbrek hastalığı, mesaneden yayılan enfeksiyonlar ve böbrek kanseri sebep olabilmektedir. Her hastalığın da tedavisi farklı şekillerde yapılmaktadır. Tedavi şeklinin belirlenmesinde, kişinin genel sağlık durumu da büyük önem taşımaktadır. Bütün bu etkenler göz önünde bulundurularak ayrıtıntılı tetkikler yapılır ve hekimin uygun gördüğü yöntemle tedaviye başlanır.

Hastalığın nedeni, tedavi şeklini belirlemektedir. İdrar yolları enfeksiyonuna ve mesane iltihaplarına bağlı böbrek büyümesi, genelde antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Hasta belirli aralıklarla kontrole çağrılmakta, tedavinin etkili olup olmadığı takip edilmektedir.

Poliskistik böbrek hastalığına bağlı böbrek büyümesi, cerrahi operasoyonlarla tedavi edilebilir. Açık veya kapalı olmak üzere, farklı tedavi teknikleri mevcuttur.

Böbrek kanserinin tedavi olduğu böbrek büyümesi ise, daha ayrıntılı tedavi gerektirmektedir .Böbrek kanseri, başlarda pek belirti vermediği için muhtemelen ilerlemiş evrede olacaktır. Bunun için de cerrahi operasyonla tedavi gerekir.

  Böbrek büyümesi, sebebi ne olursa olsun, bir an önce tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü, eğer  zamanında tedavi edilmezse, böbreklerde kalıcı hasara ve ilerki dönemlerde böbrek kaybına yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın