Böbrek Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

1 yorum
155 okunma
Böbrek Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek ağrısı, çeşitli böbrek hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkan bir ağrıdır. Genelde, böbreklerde taş oluşması, şiddetli böbrek ağrısına sebep olur. Fazla tuz tüketimi, böbreklerde kristalleşme yapar ve taş oluşumuna sebep olur. Böbreklerde oluşan taş, idrar yollarına doğru devam ederse, ağrı daha da yayılarak şiddetlenir. Böbrek taşı, böbrek ağrılarının en sık karşılaşılan sebebidir.

Kronik veya akut şekilde görülebilen böbrek iltihabı, diğer bir böbrek ağrısı sebedir. Böbrek iltihabı durumunda görülen ağrılar, bel ve sırt bölgesini komple etkilemektedir.

Böbrek büyümesi, ağrı oluşturan böbrek hastalıklarından birisidir. Böbrek boşluğunda idrar birikmesi, böbreğin zamanla büyümesine sebep olur. Büyüyen böbrek ise, ağrıya sebep olur. Acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

  Böbrek kistleri, iyi huylu veya kötü huylu olsa da, zaman zaman böbrek ağrısına sebep olmaktadır.

   İdrar yolları enfeksiyonları da, kişinin yaşamını olumsuz etkileyecek ve birçok aktivitesini kısıtlayacak derecede şiddetli ağrılara sebep olabilir.

 Damar hastalıkları: Kan dolaşımını sağlayan damarlarda görülen sertleşme ve daralma, böbreklere temiz kan akışını sağalanamadığı için ağrıya sebep olur.

  Böbrek kanseri, böbrek ağrılarının en tehlikeli sebebidir. Genelde, hastalığın  vücuda yayıldığı aşamalarda ortaya çıkar.

   Böbrek ağrısının tedavisi

Böbrek ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için, öncelikle ağrının sebebi belirlenmelidir. Çünkü, ağrıya sebep olan hastalığa göre tedavi şekli uygulanmalıdır.

Böbrek taşından kaynaklanan ağrı, taşın tedavi edilmesiyle ortadan kaldırılabilir. Taş  tedavisi içinse, farklı teknikler uygulanır. İlaçla taşı düşürme veya cerrahi operasyon ile tedavi gerçekleştikten sonra, ağrı da ortadan kalkar.

Böbrek enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıların tedavisi, ilaçla önlemeye yöneliktir. Enfeksiyon, anbiyotik ilaçlarla kurutularak, hastalığın önlenmesi amaçlanır. İltihap kuruduğunda, ağrı da tedavi edilmiş olur. İdrar yolları iltihabı da aynı şekilde antibiyotik ilaçla tedavi edilir.

Böbrek büyümesine bağlı ağrıların tedavisi için, böbreğin zamanla büyüyerek şişmesine sebep olan idrar boşaltılır. Tedavi, hastanın durumuna göre, cerrahi olarak veya idrar söktürücü ilaçlarla yapılabilir. Böbrekteki fazla sıvının boşaltılması, böbreği rahatlatır ve ağrıyı da yok eder.

Damar hastalıklarına bağlı böbrek ağrısının tedavisi, diğer tedavilere oranla daha zordur. Daralan damarların açılması için cerrahi operasyon gerekebilir. Bazı ilaçlar ile de, operasyona destek olarak tedavi devam ettirilir.

Böbrek kanserinin sebep olduğu böbrek ağrıları, kanserin türüne göre tedavi edilmesiyle ortadan kaldırılabilir. Böbrek kanserinin türüne ve evresine göre uygulanacak yöntemle, hastalık durdurulur ve kanserin sebep olduğu ağrı önlenir.

Böbrek ağrılarının tam anlamıyla giderilebilmesi için, doğru şekilde teşhis konulması ve uygun tedavi tekniğinin kullanılması gerekmektedir. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için, her organ farklı bir görev üstlenmektedir. Böbrekler, kanı temizlemek, idrar oluşturmak, vücudun vitamin ve besin değerlerini dengelemek gibi hayati görevler üstlenmektedir. Böbreklerde oluşacak herhangi bir rahatsızlık, ağrı başta olmak üzere birçok belirti göstermektedir.

Böbrek ağrıları hafife alınmamalıdır. Çünkü, belirli aralıklarla şiddetli şekilde gözlenen böbrek ağrısı, hayati tehlikesi bulunan hastalıkların habercisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın