Böbrek Ağrısı Nereye Vurur

yorumsuz
331 okunma
Böbrek Ağrısı Nereye Vurur

Böbrek Ağrısı Nereye Vurur

Halk arasında böbrek ağrısı ile diş ağrısının Cehennem azabından bir parça olduğuna dair bir söz dolaşmaktadır. Her iki ağrıyı çekenler, bu söze hak vermektedirler. Ağrılarının şiddetli olması ortak özelliğiyle beraber, diş ve böbrek ağrısının bir diğer ortak özelliği de sorunlu olduklarında ağrının başka bir organa vurmasıdır. Diş ağrısı karşı damaktaki dişe, çeneye veya kulak, burun gibi yakın organlara vurabilir. Peki böbrek ağrısı nereye vurur?

Böbrek ağrısı sadece böbreklerde dahil, böbreğe yakın veya uzak 6 bölgede hissedilebilmektedir. Ancak buralarda hissedilen her ağrı böbrek ağrısı olmayabilir. Ağrının böbrek ağrısı olduğundan emin olmak için birtakım belirtilerin de ağrının beraberinde görülmesi gerekir. Aşağıda böbrek ağrısı nereye vurur, böbrekten kaynaklandığı nasıl anlaşılır, bu konulara değineceğiz:

Böbrekte ağrı

Bu ağrılar bazen hafif bir sızı gibi hissedilebilirken, bazen de dayanılmaz seviyede acılara neden olurlar ve hastaların geneli anlık bir bıçak batması şikayetleriyle de gelmektedir. Ağrı bölgelerin olduğu böğür denilen kısımda yani bedenin arka tarafında bele yakın yerinde hissedilir.

Kadınlarda kasık, erkeklerde testis ağrısı

Kasıklar, böbrek ağrısının en çok vurduğu ve en şiddetli ağrı yaptığı yerlerdir. Bazen de kasıklarda çekiliyormuş gibi bir acı meydana gelir. Kadınların kasık bölgesinde, erkeklerin testislerinde hissettiği bu ağrı öylesine güçlüdür ki, hasta bu organlarında bir problem olduğundan emin olur. Burada farkı belirleyen ağrının sürekli olmamasıdır.

Mideye vuran ağrı

Böbrekten mideye vuran bu ağrı midenin alt kısmında çekilen bir acı şeklindedir. Ayrıca mideye dokunulduğunda rahatsız edici bir sertlik hissi vardır. Bazen böbrekten dolayı mideye vuran bu ağrı ishal sancıları ile karıştırılabilir. Ancak ishaldeki ağrı anlık olarak artıp azalırken böbrek nedeniyle olan ağrı sürekli bir ağrıdır.
Sırt ağrısı

Böbrek ağrıları bazen de sırtın yukarı bölgelerinde, özellikle de tek taraflı olarak hissedilir. Bu durumda sorunun başka bir organdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kan ve idrar tahlili yaptırmak gerekmektedir.

Bacak ağrısı

Eğer böbrek ağrısı ilerlemişse, ağrı bacaklara yayılır. Eğer aşırı aktivite gibi bir sebeple değil de durduk yere bir ağrı oluşmuşsa; ilk olarak böbreklerden şüphelenilmelidir.
Baş Ağrısı

Böbrek ağrısı nereye vurur sorusuna verilecek olan son cevap tansiyonun yükselmesi nedeniyle başta görülen ağrıdır. Eğer baş ağrısı böbrekten kaynaklanıyorsa böbrekteki problem hayli ciddi demektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın