Böbrek Ağrısı Neden Olur

yorumsuz
238 okunma
Böbrek Ağrısı Neden Olur

Böbrek ağrısı, mutlaka bir böbrek hastalığının varlığına işarettir. İnsan vücudunun, düzenli bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için, tüm organların farklı görevleri bulunmaktadır. Böbrekler de, vücut düzeni içerisinde hayati fonksiyonlara sahip önemli organlardır. Bu organlarda görülebilecek herhangi bir rahatsızlık, tüm vücut sağlığının bozulmasına yol açabilir. Böbreklerde oluşan hastalıklar, ağrı ile kendini belli eder.

     Böbrek ağrısının nedenleri

Böbrek taşları: Böbrek taşları, böbek ağrısına sebep olan hastalıklardır. Böbrek taşı, fazla tuz tüketen kişilerde daha çok görülür. Temel görevi idrar oluşturmak olan böbreklerdeki yabancı maddelerin kristalleşerek taş oluşturması, şiddetli böbrek ağrısına sebep olur.

Böbrek iltihabı: Böbrek iltihabı, böbrek ağrısı nedenlerinden birisidir. Antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir.

     İdrar yolları enfeksiyonu: İdrar yollarında enfeksiyon oluşması, böbrek ağrısına sebep olabilmektedir.

 Damar hastalıkları: Vücudun kan dolaşımını sağlayan damarlarda, çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman içinde sertleşme ve daralma görülebilir. Bu durumda, damarlar görevini yerine getiremez ve böbreklere kan akışını sağlayamazsa, böbreklerde ağrı ortaya çıkar.

     Polikistik böbrek hastalığı: Böbrekte çok sayıda kist oluşması anlamına gelen polikistik böbrek hastalığı, giderek daha çok yayılan ve hissedilen bir ağrıya sebep olmaktadır.

  Böbrek büyümesi: Böbreklerde idrar birikmesine bağlı olarak böbrek zamanla şişer ve büyür. Bu da, dayanması zor bir ağrıya sebep olur.

 At nalı böbrek: Normal bir insanın, fasulye şeklinde iki ayrı böbreği bulunur. Ancak, nadiren bazı kişilerde böbrek, at nalına benzer şekilde birleşik olabilir. Böbreklerin birleşik olması, idrar geçişini engelleyerek tıkanıklığa sebep olabilir. Buna bağlı olarak böbrek ağrısı ortaya çıkar.

   Böbrek kanseri: Böbrek ağrısının en tehlikeli nedenidir. Başlarda belirti vermeyen böbrek kanseri, ilerleyerek yayılmaya başladığında, böbrek ağrısına sebep olur. Üstelik bu ağrı, zamanla geçen bir ağrı değil, aksine giderek şiddetlenen bir ağrıdır.

Görüldüğü gibi, böbrek ağrısının nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenlerin hepsi de, yaşamsal önem taşıyan niteliktedir. Sağlık kuruluşlarının gereken bölümlerinde uygun ve modern tekniklerle tedavi edilebilirler. Ayrıca, bol su tüketimi, tuz tüketiminin azaltılması, düzenli egzersiz, sigara ile alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi, tıbbi tedaviye destek olarak hastalıkların daha kısa sürede iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın