Beyin Tümörünün Tedavisi

yorumsuz
200 okunma
Beyin Tümörünün Tedavisi

Beyin Tümörünün Tedavisi

Beyin tümörü tedavisi, hastanın yaşı ve sağlığının yanı sıra, tümörün türü, yeri, büyüklüğü ve derecesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Doktorunuz size tedavi seçeneklerini gösterebilir ve size her birinden ne bekleyebileceğini söyleyebilir.

Beyin tümörlerini tedavi eden uzmanlar arasında beyin cerrahları, nöroonkologlar, tıbbi onkologlar ve radyasyon onkolojistleri bulunur. Uzmana ek olarak, tedavi ekibiniz hemşire, diyetisyen, zihinsel sağlık danışmanı, sosyal hizmet uzmanı, fizik tedavi uzmanı, mesleki terapist ve / veya konuşma terapisti gibi diğer uzmanları da içerebilir.

Beyin tümörü olan birçok insan, tıbbi bakımları ile ilgili kararlar almakta aktif olarak yer almak istemektedir.

Doğru bir teşhis oluşturmak için bir tümör örneği sağlayın.
Tümörün kendisinin neden olduğu semptomları gidermek veya radyasyon veya kemoterapi ile tedavi edilecek tümör miktarını azaltmak için mümkün olduğunca çok sayıda tümörü çıkarın.
Kemoterapi, radyasyon implantları veya malign tümörlerin genetik tedavisi için doğrudan erişimi etkinleştirin.
Kontrol edilmesi zor nöbetleri (beyin tümörü nedeniyle) rahatlatın.

Türleri

Beyin tümörleri için en yaygın ameliyat türleri aşağıda listelenmiştir. Bu işlemlerin hepsinin uykuda veya aşırı sedasyon geçiren hastalarda yapıldığına dikkat etmek önemlidir. Buna ek olarak, beyin ağrıyı “hissetmez” ve çevresindeki dokuların (örneğin kafa derisi) cerrahi öncesi uyuşturulur.

Biyopsi: Bir tümör dokusunun cerrahi olarak çıkarılması.

Kraniotomi: Kafatasının bir bölümünün cerrahi olarak çıkarılması. Bunu yapmak, sinir cerrahının tümörü bulmasına ve mümkün olduğu kadar çok kısmını çıkarmasına izin verir. Çıkarılan kafatası parçası ameliyattan sonra değiştirilir.

Kraniektomi: Kraniyotomiye çok benzer. Başlıca fark, bu prosedürde, kafatasının beynin erişimine izin vermek için kaldırılan kısmı değiştirilmemiştir.

Debulking: Tümör boyutunun cerrahi olarak azaltılması.

Kısmi Sökme: Tümörün yalnızca bir bölümünün cerrahi olarak çıkarılması (nörolojik hasar riski nedeniyle).

Tam Kaldırma: Tümörün cerrahi olarak çıkarılması. Cerrah, yeniden büyümenin muhtemelen tümör türüne dayanıp dayanmamasını söyleyebilir.

Kafatası Taban Cerrahisi: Hem bir tümörün bulunduğu bölgeye, hem de o bölgedeki tümörü çıkarmak için kullanılan özel bir tekniğe işaret eder.

Transfenoidal Cerrahi: Genellikle hipofiz adenomları ve kraniyofarinjiyomlarda kullanılan bir yaklaşım.

Lazer İnterstisyel Termal Tedavi (LITT): Lazer İnterstisyel Termal Terapi (LITT), dokuyu ısı ile ablasyon (pişirme) için minimal invaziv bir araçtır. Şimdiye kadarki kanıtlar, LITT’nin konvansiyonel cerrahi tekniklerle sadece derin ve erişilebilir tümörleri yok etmek için etkin ve güvenli bir teknik olduğunu desteklemekle birlikte, beynin neredeyse herhangi bir yerinde yeni veya tekrarlayan primer ve metastatik tümörler için de minimal invaziv bir seçenek olarak düşünülebilir, Hem tümör progresyonu, hem de fokal radyasyon nekrozu gelişimine bağlı olarak stereotaktik radyocerrahide başarısız olan metastazları içerir.

Olası Riskler

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Kan pıhtıları
 • Zatürree
 • Kan basıncı istikrarsızlığı

Beyin tümörü ameliyatıyla ilgili spesifik riskler şunları içerir:

 • Nöbetler
 • Zayıflık
 • Denginlik / koordinasyon zorlukları
 • Bellek veya bilişsel sorunlar
 • Omurilik sıvısı sızıntısı
 • Menenjit
 • Beyin şişmesi
 • Inme
 • Beyinde aşırı sıvı
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın