Beyin Tümörünün Belirtileri

yorumsuz
302 okunma
Beyin Tümörünün Belirtileri

Beyin Tümörünün Belirtileri

Beyin tümörü, aşama aşama ilerleyen ve her aşamada tedavisi daha da zorlaşan bir hastalıktır. Farklı aşamalarda, farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Hastalık, ilk evrelerde baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sıradan belirtiler gösterirken, ilerleyen evrelerde bu belirtiler, hareket kısıtlanmaları, işlev bozuklukları, konuşma ve görmede zorluk hatta ara ara bayılma şeklinde görülebilmektedir.

    Beyin tümörünün belirtileri

Beyin tümörü olan kişilerde en sık rastlanan belirtiler şunlardır:

    Baş ağrısı: Beyin tümörü ilk evresinde baş ağrısıyla sinyal verir. Farklı sebeplere bağlı olarak da ara ara herkeste oluşabilen baş ağrısı, sıradan bir belirti olarak önemsenmemektedir. Ancak, hastalık yavaş yavaş ilerlemeye başladığında baş dönmesine mide bulantısı hatta kusma da eklenmektedir.

 Halsizlik ve uyuşukluk: Tümör büyüyerek ciddi bir evreye ulaştığında görülen bir belirtidir. Gittikçe büyüyen tümör, sinirlere baskı yaptığı için hastada uyuşukluk ve halsizlik oluşur, uykuya eğilim artar.

   Titreme: Hastalığın ileri evrelerinde görülür. Kol ve bacaklarda gözle görülür titreme ve seğirmeler oluşur. Bu durum hastalık ilerledikçe artar.

   Görme ve konuşmada bozukluk: Giderek büyüyen tümörün olumsuz bir etkisi olarak, konuşmada bozukluk görülebilir. Kelimeleri telaffuz etmede zorluk yaşanır, dil sürçmeleri artar. Aynı zamanda bulanık görme ve çift görme gibi görme sorunları da oluşur.

  Denge kaybı: Tümörün sinirlere yaptığı baskının artması, kişinin kendini kontrol etmede zorluk çekmesine sebep olmaktadır. Bu durumda, yürürken sendeleme, denge kaybı ve bayılma görülebilir.

   Konsantrasyon bozukluğu: Konsantrasyon bozukluğu, beyin tümörü olan kişilerde sık rastlanan belirtilerdendir ve genelde hastalığın oldukça ilerlemiş evrelerinde görülmektedir.

   Beyin tümörü tanı ve tedavisi

Beyin tümörünün kalıcı olarak tedavi edilmesi için öncelikle teşhis konulmalıdır. Aslında hastalık, farklı evrelerinde gösterdiği değişik belirtilerle kendini belli etmektedir. Ancak, evresinin doğru belirlenmesi ve uygun teknikle tedavi edilebilmesi için ayrıntılı muayene yapılmalıdır. Fiziki muayene, nörolojik muayene, tomografi, MR ve biyopsi, hastalığın teşhisi için kullanılan yöntemlerdir. Hastalığın evresi belirlendikten sonra, hastanın genel sağlık durumuna göre uygun yöntemle tedavi uygulanır. Genelde uygulanan tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Bazı durumlarda, tümörün beyne çok yakın konumda olması, ameliyatı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle o hastaya, kemoterapi veya ışın tedavisi gibi alternetif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın