Beyin Tümörü Teşhisi

yorumsuz
275 okunma
Beyin Tümörü Teşhisi

Beyin Tümörü Teşhisi

BEYİN TÜMÖRÜ NEDİR?

Beyin tümörü, beyindeki veya merkez omurgadaki normal beyin fonksiyonunu bozabilen dokunun anormal bir büyümesidir. Doktorlar, tümör hücrelerinin nereden kaynaklandığına ve kanserli (habis) olup olmamasına (iyi huylu) dayalı bir tümör anlamına gelir.

Benign: En agresif beyin tümörü türü genellikle benign beyin tümörü olarak adlandırılır. Beyindeki hücrelerden veya beynin çevresinden kaynaklanırlar, kanser hücreleri içermezler, yavaş büyürler ve tipik olarak diğer dokulara yayılmayan açık sınırları vardır.

Malign: Malign beyin tümörleri kanser hücreleri içerir ve genellikle sınırları yoktur. Yaşamını tehdit eden unsurlar olarak kabul edilirler, çünkü hızla büyürler ve çevresindeki beyin dokularını istila ederler.

Primer: Beyindeki hücrelere başlayan tümörlere birincil beyin tümörleri denir. Primer beyin tümörleri beynin diğer bölümlerine veya omurgasına yayılabilir, ancak nadiren diğer organlara da yayılabilir.

Metastatik: Metastatik veya sekonder beyin tümörleri vücudun bir başka bölümünde başlar ve sonra beyne yayılır. Bu tümörler primer beyin tümörlerinden daha yaygındır ve başlangıç ​​konumlarına göre isimlendirilirler.

Beyin ve merkezi sinir sistemi tümörlerinin 120’den fazla çeşidi vardır. Beyin ve omurilik tümörleri herkes için farklıdır. Farklı alanlarda oluşurlar, farklı hücre türlerinden gelişirler ve farklı tedavi seçeneklerine sahip olabilirler.

BELİRTİLER VE TANI

Beyin tümörü semptomları tümör türüne ve yerine göre değişebilir. Beyinde tümör keşfedildiğinde bir kişinin belirtisi olmayabileceği zamanlar vardır.

  • * Tekrarlayan baş ağrısı
  • * Vizyon ile ilgili konular
  • * Nöbetler
  • * Kişilikteki değişiklikler
  • * Kısa süreli hafıza kaybı
  • * Zayıf koordinasyon
  • * Konuşma veya anlama güçlüğü

Sahip olduğunuz herhangi bir belirtiniz ne olursa olsun, bunları doktorunuzla tam olarak görüşün; böylece herkes en doğru bilgiye sahip olur.

Beyin tümörünün teşhisi karmaşık bir süreç olabilir ve nerede yaşadığınıza veya tıbbi yardım almak istediğiniz yere bağlı olarak bir takım uzmanları içerir. Bir beyin taraması, çoğunlukla bir MRI, ilk adımdır. Bir biyopsi gerekli olabilir, bu nedenle bir patolog beynin tümör türünü tanımlamaya yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın