Beyin Tümörü Tedavisi

yorumsuz
210 okunma
Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümörü, insan yaşamını ciddi oranda tehdit eden bir hastalıktır. Günümüz teknolojisinde, bu hastalığın profesyonel şekilde tedavi edilebilmesi için farklı teknikler kullanılmaktadır. Kullanılacak tedavi tekniği ise, hastanın durumuna bağlı olarak bazı kriterlere göre belirlenmektedir. Yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi, beyin tümörü tedavisi için uygun yöntemin belirlenmesinde göz önünde bulundurulan faktörlerdir.

 Beyin tümörü tedavisi için öncelikle hasta, ayrıntılı muayeneden geçirilmektedir. Tedavi şeklinin belirlenmesindeki en önemli etken, tümörün türüdür. İyi huylu veya kötü huylu olduğu belirlendikten sonra, beyin tümörü tedavisine başlanmaktadır. İyi huylu tümörler, genelde kanserli hücre sayılmaz ve büyüyüp daha ciddi boyuta gelmeden cerrahi müdahale ile alınır. Kötü huylu tümörlerin tedavisi ise daha ayrıntılıdır. Kanserli hücre sayılan kötü huylu tümörler için, değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kişiye özel olarak uygulanan beyin tümörü tedavisi, tedaviden olumlu sonuç alma şansını arttırmaktadır.

Beyin tümörü tedavisi için en sık kullanılan yöntem cerrahi operasyondur. Çünkü, cerrahi operasyonla tümör, tamamen temizlenmektedir. Operasyon sonrası hastanın belirli aralıklarla ultrasona alınarak kontrol edilmesi, hastalığın tekrar etme riskine karşı alınan bir önlemdir.  Beyin ameliyatına alternatif olarak radyoterapi ve kemoterapi tekniği, kanserli hücreleri yok etmek için uygulanan tedavi teknikleridir. Radyoterapi ışın tedavisi, kemoterapi ise ilaç tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. Işın tedavisi, kanserli bölgeye yüksek ışıda ışın verilerek tümörü yok etmek için uygulanan ve tek seansta sonlandırılan bir uygulamayken, kemoterapi ise, ilaçla tedaviye dayalı bir yöntem olarak birkaç seans sürebilmektedir. Kemoterapi tedavisi, ağızdan veya damardan verilen ilaçlarla, hastalık yok edilene kadar devam ettirilen bir tedavi türüdür. Hastalık eğer ileri derecedeyse, radyoterapi ve kemoterapi teknikleri, cerrahi operasyona destek olarak da kullanılabilir. Tedavi aşaması, fizik tedavi ve psikolojik tedavi ile desteklenmektedir.

Tedavi sürecinin konuşma terapisi ve fiziksel aktivitelerle desteklenmesi, hastalığın daha kolay tedavi edilmesini ve hastanın kısa bir sürede eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda tedavi tekniklerinin giderek kolaylaşması ve ışın tedavisi gibi tek seansta bitirilebilen tekniklerin kullanılması, hem hastalığın kalıcı şekilde tedavi edilmesini hem de kişinin hayatından taviz vermeden günlük yaşamına dönebilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın