Beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri

yorumsuz
320 okunma
Beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri

Beyin tümörü, türü ve büyüklüğü ne olursa olsun mutlaka müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi, gereken tahlil ve tetkikler sonrasında, hastalığın derecesine göre uygun yöntemlerle yapılmaktadır.

     Beyin tümörü tedavi yöntemleri

Beyin tümörünün, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki türü bulunmaktadır. İyi huylu beyin tümörü, ameliyatla temizlenir ve tekrar etme riskine  karşı bir süre ilaç ile kontrol tedavisine devam edilir. İyi huylu tümörler cerrahi operasyonla temzilendikten sonra, ultrason ile tümörün tamamen alınıp alınmadığına bakılır. Eğer kalıntı varsa, hasta tekrar operasyona alınır. Kötü huylu tümörler ise, farklı tedavi yöntemleri kullanılarak yok edilmesi mümkün bir hastalıktır. Hastanın yaşı, cinsiyeti ve tümörün büyüklüğüne bağlı olarak uygulanan beyin tümörü tedavi teknikleri şunlardır:

  -Ameliyat: Kafatası açılarak kanserli bölgenin tümörlerden arındırılması şeklinde uygulanan cerrahi operasyon, beyin tümörü tedavisinde en çok kullanılan tekniktir.

    -Radyoterapi: Işın tedavi ile kanserli hücrelerin yakılmasına dayalı bir tedavi tekniğidir. Tümöre ve etrafına radyasyon verilerek kanserli hücre yok edilir.

  -Kemoterapi: Kemoterapi, kanserli hücrelerin, ilaçla yok edilmesine dayalı bir tedavi tekniğidir. İlaçlar hastaya, ağızdan veya damardan verilebilir. Belirli seanslar halinde verilen ilaçlar, aşama aşama iyileşme sağlamaktadır.

Günümüzde, tıbbi-teknolojik gelişmeler, sürekli ilerleme göstermektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, birçok hastalığın tedavisi, eski dönemlere nazaran daha kolay şekilde yapılmaktadır. Beyin tümörü de, yaşadığımız dönemde, tedavisi daha kolay olan bir hastalıktır. Özellikle ışın tedavisi, beyin tümörünün kolay ve kalıcı şekilde tedavi edilmesini sağlayan etkili bir yöntemdir. genelde tek seans olarak uygulanmaktadır. Sadece, kanserli bölgeye ışın verilerek tümör yok edilmekte, bu da, kişinin tedavi sürecinde yıpranmasını önlemektedir .Tedavinin kalıcı şekilde gerçekleştirilebilmesi için, hasta bir süre rutin kontrollere çağırılmaktadır. Bu kontrollerde hasta, görüntülü cihazlarla muayene edilir ve operasyon uygulanan bölge, uzman hekim tarafından incelenir. Aksi bir durumda, tekrar tedaviye başlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın