Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir

yorumsuz
242 okunma
Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir

Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir

Beyin tümörü, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki türü bulunan bir hastalıktır. İnsan vücudunun temel organı olan beyinde tümör oluştuğunda, tüm vücut bu hastalıktan olumsuz etkilenir.  Beyin tümörü, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

       Beyin tümörünün nedenleri

-Son zamanlarda, insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları ve bilgisayarlar, beyin tümörüne sebep olabilmektedir. Cep telefonundan kulaklıkla sürekli müzik dinlemek, uzun süreli telefon görüşmeleri yapmak ve bilgisayar başında fazla vakit geçirmek, doğrudan radyasyona maruz kalındığı için beyin tümörü oluşumunu tetiklemektedir.

  -Boya, mürekkep ve plastik gibi ağır kimyasal içeren maddeler de, beyin tümörü  nedenleri arasındadır.

-Günümüzde, pratik olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen hazır yiyecekler, dayanıklı olması için kullanılan katkı maddelerinden dolayı  beyin tümörüne neden olabilmektedir.

Sigara ve alkol bağımlılığı: Sigara ve alkol kullananlarda, beyin tümörü görülme riski artmaktadır.

 -Sürekli kullanılan ilaçlar: Farklı bir sebepten dolayı sürekli ilaç kullananlar, beyin tümörü riski altındadır.

    -Diğer hastalıklar: Kişinin vücudundaki bir hastalığın yayılarak beyni de etkilemesi, beyin tümörü riski oluşturmaktadır.

Görüldüğü gibi, beyin tümörünün belirli bir sebebi olmadığı gibi, oluşumunda rol oynayan değişik faktörler bulunmaktadır. Beyin tümöründen korunmak için, telefon ve bilgisayarlar ihtiyaç haricinde fazla kullanılmamalı, beslenme düzenine dikkat edilmeli, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Beyin tümörü, her hastalık gibi ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o kadar kolay ve kalıcı yapılabilir. Çünkü, riskli bir hastalık olduğu için, ilerleyen evrelerinde konuşma, denge ve görme bozukluğu, titreme, sendeleme gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Tümör yayıldığında ise, temizlenmesi daha zor olmaktadır. Bu nedenle, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri olanlar, hastalığın teşhisi için doktora gitmelidir. Hastalığın tedavisi, nedenine, türüne ve büyüklüğüne göre uygun teknikle yapılmaktadır.

İyi huylu beyin tümörü, genelde ameliyatla kısa bir sürede alınmaktadır. Tedavi, kalıcı olarak yapılabilmektedir. Kötü huylu beyin tümörü de, hastalığın derecesine göre, hekimin uygun gördüğü tedavi tekniği ile tedavi edilmektedir. Operasyon sonrası hasta, belirli bir süre doktor tarafından kontrollere çağırılmakta ve ilaçlarla tedavi desteklenmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın