Beyin Tümörü İyi Huylu

yorumsuz
166 okunma
Beyin Tümörü İyi Huylu

Beyin Tümörü İyi Huylu

İyi huylu tümör dediğimiz zaman ismi üstünde vücuda zararı olmaması gerekli diye düşünebiliriz ama beyin mevzubahis olunca iyi huylu tümörler yerleştiği yer bakımından bazen çok kötü neticelere yol açarlar. Nedeni ise beynin yerleştiği bölge kafa tası içinde sert, sabit bir alana yerleşmiştir.

Tümör iyi huylu da olsa şayet hacimsel olarak kapsamlı bir alana yayılarak beyin dokusunun işgal etmesi gereken yeri zorluyorsa ve zaten beyin kafatası içinde sabit ve sert bir alana yer aldığından, bu vaziyetlerde beyin kendisi dışındaki bu kapsamlı dokuyu kabul edemeyebilir ve neticeleri kötü olabilmektedir.

Beyin dokusu tabiî ki, boyut olarak ve yayılma biçimi olarak küçük bir alanı kaplayan iyi huylu tümörleri ( belli hacimdeki ek misafirleri ) kabul edebilecek durumdadır. Bu misafirin geniş biçimi, sürati, müddeti mühimdir. Örneğin çok uzunca seneler içinde gelişen 150-200 cc tümör beyin tarafından çok şaşırtacak biçimde tolere edilebilir. Beyinde herhangi bir arıza oluşturmayabilir. Ama bunun ¼ ü civarı bir ek kitleyi birden bire kafa içine koyarsanız çok dramatik neticeler yaşanabilir. Başka bir deyişle kitlenin oluşma biçimi, müddeti oluşumda çok mühimdir.

Tümörüm çıkarılması, çoğunlukla hormonal ve de görme bozukluklarını geriye döndürür, vücudun dengesini yeniden sağlar. Bu cerrahi, vücuda en hafif hasar veren teknik olan endoskop yöntemiyle ya da endoskopsuz olarak mikroskop yöntemiyle yapılır.

Burundan beyin tümörü cerrahisi nedir?

Bu cerrahi yönteminin beyin cerrahları aracılığıyla uygulandığını vurgulayan Medicana International Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Altay operasyon yöntemi konusunda olarak “burnun arkasındaki sinüs denen kemik, boşluklar yolu ile kafa tabanına ulaşılır. Teknik, sağ veya sol burun deliğinden girilerek bir cerrahi mikroskop (mikrocerrahi), bir endoskop (endoskopik cerrahi), ya da her ikisinin kullanımını gerektirir. Bu teşebbüs, çoğunlukla beyin cerrahları aracılığıyla uygulanır.

Bazen de kulak burun ve boğaz (KBB) cerrahlarıyla iş birliğiyle gerçekleştirilen bir operasyon olabilmektedir. Mikroskopik teknik, burnun orta bölmesinin mukozasının kaldırılmasıyla olabileceği gibi, burun boşluğunun arka bölümündeki mukoza üzerinde küçük bir kesi aracılığıyla direk kafa tabanının altındaki kemik boşluklarına ulaşılarak gerçekleştirilebilir. Bu teknikte bütün teşebbüs, cerrahi bir mikroskop altında uygulanır.

Endoskopik teknikte ise, endoskop olarak bilinen küçük bir kamera ve ışık kaynağından ibaret bir boru ile burun delikleri yoluyla girilerek, mikroskopik cerrahide takip edilen aynı yolu faydalanarak tümörün çıkarılma işlemi gerçekleştirilir. Her iki teknikte de, burun bölmesine paralel olarak ilerlenerek, kemik boşlukların tabanı ve tümörün içerisinde bulunduğu kafa taban kemiği geçilir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın